Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Vígan emelhetjük a minimálbért

2013.10.11. 08:09 Pénzügyi Szemle

A Nobel-díjra is esélyesnek tartott közgazdászok kimutatták, hogy a minimálbér emelése nem csökkenti a foglalkoztatást, vagyis nem eredményezi a munkanélküliség megugrását.

Az Egyesült Államokban csinos kis botrányt okoztak a gyorséttermi dolgozók közelmúltban tartott tüntetései, melyeken a minimálbér emelését követelték. A McDonald's és a Visa még egy meglehetősen félresikerült próbálkozást is bevetett, hogy meggyőzze a dolgozókat: minimálbérből igenis meg lehet élni. A vita közgazdász körökben is fellángolt, és hirtelen „mindenki” arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon milyen hatásai lennének a foglalkoztatásra a minimálbér emelésének. Az eredeti elemzés itt érhető el.

ber_nagy.jpg

Van, aki szerint az emelés hatására csökkenne a foglalkozatás, a Nobel-díjra is esélyesnek tartott David Card és Alan B. Krueger ugyanakkor arra jutott, hogy minimálbér emelése nem feltétlenül okoz elbocsátásokat és megugró munkanélküliséget.

Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy mit hoz ki a matek a minimálbér emelésénél. Ha ugyanis a munkáltatók azt mondják, hogy oké, emeltétek a minimálbért, akkor kirúgok pár embert, akkor az egésznek nem sok értelme volt, hiszen hiába lett magasabb a minimálbér, a foglalkoztatottak száma csökkent. Megint mások úgy vélik, hogy a minimálbért fizető munkáltatóknak éppen elég nyereségük képződik, így bőven „kibírják” a bérköltségek emelkedését.

A végeredmény nem egyértelmű, és természetesen országonként és iparáganként is változhat, David Card és Alan B. Krueger ugyanakkor empirikus vizsgálataik során arra jutottak, hogy az Egyesült Államokban az alacsonyan fizetett – vagyis minimálbérhez közeli – munkavállalók körében a minimálbér emelése a múltban nem csökkentette a foglalkoztatást.

Azt természetesen nem állítják, hogy az eredmények alapján a minimálbér masszív emelése lenne a „jó” megoldás, arra ugyanakkor bizonyítékot szolgáltatnak, hogy nem feltétlenül van igazuk azoknak, akik a minimálbér emelése kapcsán a megugró munkanélküliséggel riogatnak.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Kötelet húznak a politikusok

A csőd elmaradt, de hogyan tovább?

Rossz világ vár a szingli szülőkre

Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni?

Hatalmas öngólt lőhet az USA

Ezért ütött ekkorát a válság Magyarországon

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr545561721

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.10.11. 08:38:19

Kik azok, akik a minimálbér emelése kapcsán a megugró munkanélküliséggel riogatnak?
Máris első lépésként csökkenteném a bérüket, hogy ne nőjön körükben a munkanélküliség. :)))

Prof. Dr. Sün (törölt) 2013.10.11. 14:54:11

Akinek nem elég a bére, ne várja mástól az emelést. Kiváltja a vállalkozói igazolványt, aztán annyi bért ad magának, amennyit csak akar. Ha havi egymilliót szeretne, akkor annyit. Ez nyilván így működik, és hülye aki mást állít.

Husz_János_Puszita 2013.10.11. 15:59:19

Hja Amerikában lehet, de nem a kivéreztetett magyar kis cégeknél.

Valóraváltógép 2013.10.12. 10:49:15

@Husz_János_Puszita: A kivéreztetett kis magyar cégek többségükben maguk tehetnek róla. Én már direkt kerülöm az összes olyan fórumot, ahol vállalkozók meg cégvezetők mondanak (szerintük) okos dolgokat, mert csak felidegesítem magam, hogy ez az ótvarproli bugrisbanda miért akar akármit vezetni.

Vállalkozónak nem való mindenki. Vezetőnek sem. Aki ezt nem hajlandó belátni, az a saját bőrén fogja megtapasztalni.

Posztneoluddita 2013.10.12. 18:13:34

A posztban az "eredeti elemzés" link alatt a a Pénzügyi Szemle online jóval visszafogottabb írása található, mint amire a poszt címe alapján gondolhatnánk.
A Pénzügyi Szemle vonatkozó nyúlfarknyi írásában pedig a két Nobel-díj kandidátus tanulmányára hivatkoznak, de ott valójában a könyvük recenziója található.
Borítékolom, hogy aki ezek után azt hiszi, hogy a posztban szereplő közgazdászok végre-valahára kimutatták, hogy a minimálbér bármekkora emelése annyira, de annyira üdvös, hagy na; az hatalmasat téved. Talán el kéne olvasni a könyvet, mielőtt még bombasztikus címeket ad valaki.
Nota bene én úgy emlékszem, hogy minimálbér indokolatlan emelése elsődlegesen inflatorikus hatású.
süti beállítások módosítása