Meglehet, hogy a minimálbér emelése mellett tüntetők pont a saját állásukat veszélyeztetik?
Korábbi posztunkban már írtuk egy félresikerült próbálkozásról, melyben több nagy amerikai vállalat azt kísérelte levezetni, hogy miként kell megélni minimálbérből a tengerentúlon. Az esetnek izgalmas utóélete kerekedett, ami az újabb sajtómegjelenéstől egészen a tüntetésekig terjed, melyek arra szólítják fel az amerikai államot, hogy emelje meg a minimálbért az alacsonyan fizetett alkalmazottak anyagi helyzetének könnyítése érdekében. A téma részletes elemzése itt érhető el.
Jordan J. Ballor, az Acton Institute kutatója ugyanakkor úgy látja, hogy a tüntetők rossz oldalról közelítenek a kérdéshez. Az aktuális fizetésük ugyanis nem egy törvényileg meghatározott bér, az a fizetés azért annyi, mert az aktuális piaci feltételek között a munkájuk annyit ér. Ha az állam valóban felemelné a minimálbért, és kötelezné a munkaadókat, hogy az addigi 7,25 dollár helyett óránként mondjuk 10 dollárt fizessenek, és a munkaadó úgy ítélné meg, hogy a munka, amit végeznek nem ér meg 10 dollárt, akkor elveszítenék az állásukat.
A minimálbér emelése ugyanis bizonyítottan növeli a munkanélküliséget, és szaporítja a törvényt kijátszani igyekvő megoldások számát (részmunkaidő, szürkegazdaság, feketemunka…) Ha ugyanis egy munkaadónak nem jó biznisz 10 dollárt fizetni, akkor nem fog 10 dollárt fizetni, hiába bármilyen törvény vagy szabályozás.
Jordan J. Ballor szerint az alkalmazott két dolgot tehet. Egyrészt keres egy olyan munkahelyet, ahol többre taksálják a képességeit és a tapasztalatát, másrészt - és ez a lényegesebb – igyekszik jobb szakemberré válni, tanulni, új tapasztalatokat és ismereteket szerezni, melyek révén értékesebb munkaerővé válhat. A kutató szerint a félreértés ott van, hogy a gyorséttermi munkára sokan úgy tekintenek, mint életfogytig tartó, nyomasztóan alulfizetett állásra. Így valóban elkeserítő a minimálbér, ha azonban az ott dolgozók egyfajta ugródeszkaként gondolnak rá, ahonnan el lehet rugaszkodni egy jobban fizető állás felé, akkor már egyenes út vezet a tanulásig, fejlődésig és végül a továbblépésig. A tanulás és fejlődés útján válhat valakiből értékesebb munkaerő, pusztán csak a törvények által azonban nem.
A kutató szerint a tüntetők, ha sikerrel kikényszerítik a minimálbér emelését, akkor csak azt érik el, hogy még több, most dolgozót löknek a munkanélküliek világába (köztük meglehet, hogy saját magukat). Az államnak ehelyett az oktatást és az új képzettségek megszerzését kellene támogatnia, az egyéneknek pedig tüntetés helyett tanulni és fejlődni. Kétségtelen tény, hogy diplomás közgazdászként egészen másként fest a világ, mint a gyorséttermi pultokból, ennek megfelelően lehet egyet is érteni a kutatóval, meg nem is, egy valamiben azonban minden bizonnyal igaza van: ha nincs munkánk, az sokkal rosszabb, mint ha minimálbéres munkánk van.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Legyen rövidebb a nyári szünet?
Segítsen az állam, ha nincs saját lakásod?
Autópályát igen, tanári fizetést nem!
Még mindig a szüleiddel laksz?
Óvakodj a saját lakástól!
Elég volt a nagyvállalatok uralmából!