A nyugdíjrendszerek számos fejlett gazdaságban fenntarthatatlanok, erre az illetékeseket az óceán egyik felén Spanyolország, a másikon Detroit ébresztheti rá.
Detroit város csődje az amerikai gazdaság számos problémáját a felszínre hozta, köztük az egyik legnehezebben kezelhetőt: a nyugdíjak kérdését. Miután egy bírói végzés szerint a csőd szélére kerülő város csökkentheti a nyugdíj kifizetéseket, világossá vált, hogy nincs többé szent tehén, és ha egy város vagy állam kifut a pénzből, akkor a nyugdíjasok sem lesznek többé érinthetetlenek. Az “Enjoy now, pay later” című játszmának véget kell vetni, azaz el kell fogadni, hogy a nyugdíjkasszák túlköltekezése csak átmeneti illúzió. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Az Egyesült Államokban 2009 és 2012 között szinte mindenhol, egészen pontosan 45 államban kellett valamilyen apróbb vagy nagyobb módosítást végezni a helyi nyugdíjkasszákon annak érdekében, hogy csökkenjen az egyensúlytalanság. Ezzel együtt, hosszú távon a rendszer a legtöbb helyen fenntarthatatlan, és nem csak a csődös Detroitban, de számos más városban és államban is.
A nyugdíjkasszák fenntarthatatlanságának oka többnyire ugyanaz: a politikusok felelőtlenül túl magas nyugdíjat ígértek az állami alkalmazottaknak, jó időkben gáláns kifizetéséket rendeltek el, rossz időkben pedig elmulasztották betömni a réseket, vagyis adót és járulékot emelni. Mindez azt eredményezi, hogy a nyugdíjkasszák a lehetőségeiken felül fizetnek, ami hosszú távon nem hozhat mást, mint felboruló egyenlegeket és veszélybe kerülő nyugdíjakat.
Könnyen lehet, hogy Detroit csődje, és az ottani nyugdíjproblémák jelenthetik a katalizátort, ami beindíthatja a rendszer fenntarthatóvá tételének fájdalmas, ámde elkerülhetetlen folyamatát. A recept egyszerű, egy nyugdíjkassza úgy kerülhet egyensúlyba, ha csökken a kifizetés - ami a nyugdíjak megvágásával vagy a korhatár emelésével érhető el -, vagy nő a bevétel, vagyis emelkedik a járulék, esetleg plusz adókat vetnek ki. Az is egy megoldás, hogy egy bonyolult képlet alapján minden évben a várható bevételekhez igazítják a kifizetéseket, létrehozva ezzel egy „mozgó rendszert”.
Akárhogy is, az Egyesült Államokban ma már világossá vált, hogy a nyugdíjak terén a felelőtlen ígéretek és fenntarthatatlan rendszerek előbb utóbb olyan kínos helyzeteket szülnek, mint amilyennel Detroit is szemben találta magát. Európát Spanyolország, az Egyesült Államokat pedig meglehet, hogy Detroit ébresztheti rá, hogy nyugdíj ügyben cselekedni kell. Minél előbb, annál jobb.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Az örökségek mentik meg a nyugdíjasokat?
Kell-e félnie a forintnak a tapírtól?
Valamit kezdeni kell a nyugdíjakkal - a spanyol példa
Be van kódolva az összeomlás
Kell-e minden második magyarnak diploma?
Vitatkoznak a közgazdászok Ferenc pápával
Az utolsó 100 komment: