Aki nyugdíjat fizet, annak hátsó szándéka van: szavazatot akar „venni", magához akarja csábítani a jó munkaerőt, vagy csak azt szeretné, hogy ne gyújtsák rá a házat.
Augustus, római császár két évezreddel ezelőtt azért döntött a veterán légiósok számára kifizetett gáláns nyugdíjak mellett, mert attól tartott, hogy a fizetés nélkül maradó, leszerelt harcosok ellenkező esetben fellázadnának, és rá gyújtanák a palotáját. Azóta a nyugdíjat kifizetők motivációi ugyan változtak, egy valami azonban nem: aki nyugdíjat fizet, az nem „szerelemből" teszi, valamit szeretne kapni cserébe. A kérdés az, hogy mi lesz ezzel a „valamivel", ha a nyugdíjat kénytelen csökkenteni. Ezt a kérdést a csődbe jutó Detroit is feltette már magának... Az eredeti elemzés itt érhető el.
Detroitban ugyanis épp arról megy a vita, hogy a csődgondnokság alá kerülő város csökkentheti-e a már korábban „megígért" nyugdíjak összegét. Egy felülről jövő bírói döntés szerint igen, ebben az esetben ugyanakkor a város hosszú távon sokkal többet bukhat az ügyön, mint amit a rövid távú egyenlegjavulással és költségcsökkentéssel megnyer. A megállapítást elsősorban a tanárok kapcsán érdemes vizsgálni.
Az Egyesült Államokban ugyanis a legjobb tanárok kimutathatóan azokba a városokba, államokba költöznek - ott a mobilitás nem gond, mint itthon -, ahol a munkáltató magas fizetést és gáláns nyugdíjat fizet/ígér. Az is kimutatott tény, hogy a jó tanár minden pénzt megér, amely megállapításban egyébként az amerikai közvélemény hisz is.
A kérdés ezek alapján az, hogy ha Detroit - és bármely, a jövőben csődbe jutó város - csökkenti a tanárok nyugdíját, és esetleg fizetését, akkor hogyan fogja ezek után magához csábítani a jó szakembereket, jó tanárokat? Mit fog tenni akkor, ha a jó tanárok elpártolnak, és a jövő generációit a B-kategóriás pedagógusok okítják majd? Ha így lesz, akkor a város akár tartósan is lesiklópályára kerülhet, vagyis a csőd nem csak rövid távon, de hosszú távon is igen komoly károkat okozhat.
Augustus császárnak sokba kerültek a veterán légiósoknak fizetett nyugdíjak - saját vagyonát is felhasználta és új adók kivetésére is kényszerült -, éppen annyira, mint amennyire Detroit városnak is sokba fog kerülni, ha megvágja a tanárok, és más közalkalmazottak nyugdíját, fizetését. A különbség annyi, hogy a tanárok itt nem fognak gyújtogatni, csupán szépen lassan elszállingóznak egy olyan városba, ahol biztonságban tudják a kifizetéseket...
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Svájcifrank-hitelek: ezért emelkednek a kamatok!
Beteg gyermek Európa szívében
Megszakadsz a munkában? - A szüleid a hibásak!
Egyesüljön az USA és Kanada?
Nem mindenki örül Londonban a magyaroknak
Stiglitz már temeti az eurót