Milyen csodálatos lenne, ha a felbecsülhetetlen értékű kanadai természeti erőforrások és az amerikai technológia, tőke és munkaerő, kiegészülve a Föld legerősebb hadseregével, egy országban egyesülnének? A kínaiak felköthetnék a nadrágot…
A történelem során több alkalommal is szóba került már, hogy miért nem egyesül egymással az USA és Kanada. Ha vállalatok lennének, már régen egy térfélen fociznának, két, gazdaságilag ilyen mértékben integrált ország és egyébként hasonló nemzet ugyanis nincs a Földön. Közös a nyelv, a kultúra, hasonló a gazdasági rendszer, a mindennapi mentalitás. Minden adott ahhoz, hogy egyesüljenek, eddig talán csak kényelemből nem tették meg, most ugyanakkor van egy jó ok, egy külső erő, ami az észak-amerikai országokat komoly lépésre kényszerítheti: Kína. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Diane Francis, amerikai-kanadai közgazdász ugyanis úgy látja, hogy Kína gazdasági – és hamarosan katonai – térnyerése lépésre kényszerítheti az Egyesült Államokat, ha nem akarja tétlenül végignézni, amint az évtizedekig kényelmesen épített világhatalmi pozícióból szépen lassan a második helyre csúszik vissza.
Ha a közgazdászok nem tévednek, akkor 2018-ra Kína lesz a legnagyobb gazdaság a Földön, és ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, akkor egyre nagyobb számban fog amerikai-kanadai vállalatokat, technológiát és természeti erőforrásokat felvásárolni, megszerezni. A méret igenis számít, ha máshol nem, hát a gazdasági-politika küzdelemben…
De miért is lenne jó, ha az USA és Kanada egyesülne? Ebben az esetben a bolygó legnagyobb természeti erőforrásai – olaj, földgáz, fa, termőföld, vízkészlet, ipari fémek -, legfejlettebb technológiája, legnagyobb tőkeerejével rendelkező vállalatai, legerősebb hadserege egy zászló alatt egyesülnének, és létrehoznának egy olyan gazdasági-politikai szuperhatalmat, amely méltó ellenfele lehetne Kínának és a rohamtempóban fejlődő távol-keleti gazdaságoknak.
A folyamat természetesen már régen elkezdődött, elég csak a két évtizede működő Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményre (North American Free Trade Agreement, NAFTA) gondolni. Ma is mintegy 3 millió kanadai él és dolgozik az USA-ban, a kanadai vállalati profitoknak pedig mintegy 13 százalékát amerikai cégek jegyzik. Az igazi áttörést ugyanakkor egy valódi gazdasági-monetáris egyesülés jelentené, amely sokkal gyorsabban, és jóval kevesebb nehézséggel megvalósulhatna, mint azt jelenleg bárki gondolná.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nem mindenki örül Londonban a magyaroknak
Stiglitz már temeti az eurót
Ne féljünk az adócsökkentéstől!
Soha semmi nem lesz már a régi
Görögország megmenekült, segítettek a "barátok"
Vihart kavart Ferenc pápa