A képzett fiatalok bevándorlásával a teljes gazdaság nyer, a vállalati szektor különösen örülhet, miközben az idős és a képzetlen munkavállalók szomorkodhatnak.
Milyen hatása van a bevándorlásnak a helyi munkavállalók lehetőségeire? Logikusnak tűnik a feltételezés, hogy minél több bevándorló érkezik, annál rosszabb helyzetbe kerülnek az „őslakosok”, akiknek a növekvő munkapiaci verseny kevesebb munkalehetőséget, sőt esetleg még csökkenő béreket is jelenthet. Ez a nézet – ami manapság különösen Nagy-Britanniában népszerű – ugyanakkor csak részben igaz. Kétségtelen, hogy vannak, akik buknak a képzett fiatal bevándorlók érkezésén, a többség azonban nyer az ügyön. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Három közgazdász - Sari Pekkala Kerr, William R. Kerr és William F. Lincoln – megvizsgálta az Egyesült Államok munkaerőpiacát, és tanulmányukban arra a kérdésre keresték a választ, hogy a képzett külföldi fiatalok bevándorlásával hogyan változik a vállalati szektor munkavállalói struktúrája, az átlagéletkor, a képzett dolgozók és a külföldiek aránya.
Az eredmények között vannak meglepő, és kevésbé meglepő megállapítások. Nem számít meglepetésnek például, hogy a képzett külföldi bevándorlók létszámának növekedésével emelkedett a vállalati szektorban alkalmazott külföldi munkavállalók száma, ami ugyanakkor annyiban tanulságos, hogy az érkező képzett külföldiek valóban elhelyezkedtek a munkaerőpiacon, nem pedig segélyen tengődtek.
A bevándorlás hatására a vállalati szektorban emelkedett a képzett munkavállalók aránya, és csökkent az átlagéletkor, ami a vállalati szektor versenyképességét növelte. Az őslakos képzett fiatalok létszáma és aránya érdemben nem változott a vizsgált amerikai vállalatoknál, vagyis a bevándorlás nem érintette hátrányosan a képzett fiatal helyieket. Akik ugyanakkor nem jártak jól a képzett fiatalok bevándorlásával, azok a magasabb átlagéletkorú helyiek, akik romló munkalehetőségekkel szembesültek.
A tanulmány hangsúlyozza, hogy a bevándorlás nemzeti érdek az Egyesült Államokban, miután az érkezők javítják a képzett fiatalok arányát, ami alapját képezi az innovációnak és a gazdasági fejlődésnek. A vállalati szektor ugyancsak egyértelmű nyertese a bevándorlásnak, a képzett fiatal helyeik számára semlegesnek mondható a folyamat, aki ugyanakkor vesztesnek tekinthető, az az idősebb és a képzetlen munkavállaló.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Stiglitz már temeti az eurót
Ne féljünk az adócsökkentéstől!
Soha semmi nem lesz már a régi
Görögország megmenekült, segítettek a "barátok"
Vihart kavart Ferenc pápa
Enged szorításából a svájci frank