A közgazdász kimutatja, hogy a szabad piacgazdasággal rendelkező országokban sokkal több a pénz, gyorsabb a növekedés, és még a szegényebbek is jobban járnak.
Ferenc pápa első saját dokumentuma, az Evangelii Gaudium című apostoli buzdítás alaposan felkorbácsolta a kedélyeket közgazdász körökben, különösen azon megállapításaival, melyek kritikus hangon szólnak a szabad piacról és a nyugati világ gazdasági rendjéről. A pápa természetesen kapott hideget-meleget a közgazdászoktól (egy korábbi posztunkban Samuel Gregg, az amerikai Acton Intézet deklaráltan katolikus kutatójának elemzését közöltük), akik közül Nicolás Cachanosky, a University of Denver közgazdász professzora statisztikákkal és grafikonokkal felvértezve mond véleményt a pápai kritikáról. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A legfőbb kérdés, melyet Nicolás Cachanosky vizsgál az, hogy vajon nagyobb gazdagságot, gyorsabb növekedést és a szegények számára jobb életkörülményeket biztosít-e a szabad piac, mint a kevésbé, vagy egyáltalán nem szabad gazdaságok. A következő grafikonon a különböző szabadsági fokkal rendelkező piacokon feljegyezett átlagos egy főre jutó GDP (fenti grafikon) és a gazdaság növekedési üteme látható (lenti). Túl sok komment nem szükséges, a grafikonokról leolvasható, hogy annál gazdagabb egy ország, és annál gyorsabb a gazdasági növekedés, minél inkább adottak a szabad piacgazdaság feltételei.
Addig rendben is van, hogy a szabad piaccal rendelkező országok több pénzt termelnek, felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy ezeket a pénzeket mennyire egyenlően osztják el. Az alábbi grafikon erre a kérdésre keresi a választ. A grafikon felső részén az látható, hogy az adott társadalmak legszegényebb 10 százaléka mekkora részt hasít ki a teljes gazdasági teljesítményből, a lentin pedig az látszik, hogy dollárban számolva mekkora ez a szelet.
Tény, hogy mind a szabad, mind a kevésbé szabad piacgazdaságokra igaz, hogy a társadalom legszegényebb 10 százaléka mindössze a jövedelmek megközelítőleg 2,5 százalékával rendelkezik, ez a 2,5 százalék ugyanakkor a szabad országokban jóval több, mint a kevésbé szabad országokban. A közgazdász végső következtetése az, hogy azon túl, hogy a szabad piacgazdaságokban sokkal több a pénz és gyorsabb a növekedés, ezekben az országokban abszolút értelemben a szegények is sokkal jobban járnak. Vagyis, nagyobb tortából mindenkinek nagyobb jut.
Posztunkban természetesen nem állítjuk, hogy a közgazdásznak lenne igaza, a pápa pedig tévedne, és bizonyára számos apró olyan részlet létezik, melyeket a fenti statisztikák elfednek…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Svájcifrank-hitelek: ezért emelkednek a kamatok!
Beteg gyermek Európa szívében
Megszakadsz a munkában? - A szüleid a hibásak!
Egyesüljön az USA és Kanada?
Nem mindenki örül Londonban a magyaroknak
Stiglitz már temeti az eurót