Ha az állam forrásai szűkülnek, felértékelődhetnek az örökségek. Már ha vannak.
A mai fiatalok jóval nehezebb helyzetben vannak, mint voltak a szüleik, vagyis kisebb valószínűséggel jutnak saját otthonhoz, kevesebb megtakarítással rendelkeznek, és kevesebbet tudnak félretenni idős napjaikra – derül ki az Institute for Fiscal Studies kutatóintézet tanulmányából. A kutatók hozzáteszik, hogy az 1960 után születettek nyugdíjas éveikre sokkal nehezebb helyzetben lesznek, mint a korábbi generációk, vagyis egyetlen esélyük van a nyugdíjas éveikben is fenntartani korábbi életszínvonalukat: ha örökölnek. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Reáljövedelem alakulása a brit gazdaságban életkor szerint, a négy megjelölt évtizedben születetteknél
Az 1960 után, de még inkább az 1970 után születettek esetében igaz, hogy dolgozó életük során jóval kevesebbet tudnak/tudtak félretenni, mint a korábbi generációk. Az ingatlanárak közben reál értelemben még fel is mentek, vagyis ahogy megyünk előre az időben, a fiataloknak egyre nehezebb saját otthonhoz jutniuk. Emellett a nyugdíjas évükre is egyre kevesebbet tudnak félretenni, vagyis jóval kevesebb vagyonnal várják a tisztes öregkort, mint a szüleik.
Az 1970 után születettek – fekete vonal a fenti grafikonon – különösen izgulhatnak, a gazdasági válság, a társadalmon belüli jövedelmi különbségek és a magas munkanélküliség ugyanis oda vezettek, hogy a reáljövedelmük meredek lesiklópályára állt az elmúlt években. Drága ingatlanok, csökkenő reálbér, elégtelen megtakarítások: hogyan lesz ebből tisztes vagyon és nyugdíj 2-3 évtized múlva?
A tanulmány egyértelmű válasza az, hogy sehogy. Pontosabban önerőből sehogy, ha ugyanis az 1970 után születettek öröklik szüleik (tehermentes?) lakását és megtakarítását, akkor már esetleg elképzelhető, hogy a nyugdíjas évikre is fenn tudják tartani korábbi életszínvonalukat. A mostani fiatalok/középkorúak szerencséje az, hogy a brit gazdaságban - ez a fejlett világ egészére nagyjából igaz – szünet nélkül emelkedik azon fiatalok aránya, akik számíthatnak valamekkora örökségre.
Az 1970-es években születettek például 65-70 százaléka számolhat örökséggel, miközben 30 évvel ezelőtt még csupán 30 százalék lett volna ez az arány. Egy korábbi posztunkban bemutattuk, hogy a fejlett világban egyre több helyen ismerik be, hogy az állami nyugdíjrendszerek nem fenntarthatók. A soron következő évtizedekben tehát az állam egyre kevésbé fogja tudni eltartani az időseket, meglehet ugyanakkor, hogy nincs okuk az aggodalomra akkor, ha busás örökségre számíthatnak.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Kell-e félnie a forintnak a tapírtól?
Valamit kezdeni kell a nyugdíjakkal - a spanyol példa
Be van kódolva az összeomlás
Kell-e minden második magyarnak diploma?
Vitatkoznak a közgazdászok Ferenc pápával
Svájcifrank-hitelek: ezért emelkednek a kamatok!