Ha több lenne a munkahely és a képzett fiatal, akkor kevesebb lenne a válás, ha pedig kevesebb lenne a válás, akkor erősebb lenne a gazdaság.
Minden gazdaságpolitikus álma, hogy gyorsabb növekedési pályára tudja állítani az adott gazdaságot, ennek érekében pedig a többség beruházásokban, kamatokban és infrastrukturális fejlesztésekben gondolkodik. Meglehet ugyanakkor, hogy az egyik legkézenfekvőbb növekedési faktort a legtöbben figyelmen kívül hagyják: ez pedig a család. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Az Egyesült Államokban minden harmadik gyermek biológiai apa nélkül nő fel, ami kutatások szerint súlyos következményekkel jár mind szociológiailag mind gazdaságilag. Ezek a gyermekek felnőttkorban sokkal nagyobb eséllyel lesznek szegények, képzetlenek, munkanélküliek, és egy egész sor olyan szociológiai problémával is meg kell küzdeniük, amellyel egy egészséges családban felnövő fiatalnak nem. A fő gond az, hogy az USA állama az elmúlt évtizedekben mindent megtett annak érdekében, hogy az anyákat integrálja a munkaerőpiacra, azt ugyanakkor elmulasztotta, hogy az apákat integrálja a családokba.
Kutatók azt állítják, hogy ha kevesebb lenne a válás, vagyis több gyermek nőne fel egészséges és teljes családban, akkor az USA gazdasága is erősebb lenne. Több lenne a képzett és egészséges felnőtt, több lenne a munkahely, gyorsabb lenne a gazdasági növekedés. Adódik a logikus következtetés, hogy az államnak mindent meg kellene tennie annak érdekében, hogy a családok együtt maradjanak és minél több gyermek apa mellett nőhessen fel. Nehéz feladat, ez kétségtelen, de nem reménytelen.
Hogyan lehetne egyben tartani a családokat? Korábbi posztunkban egy triviális megoldási javaslatot már bemutattunk, kutatók most három újabb javaslattal állnak elő: fejleszteni kell az elemi oktatást, élénkíteni kell a munkaerőpiacot, különösen a pályakezdők és alacsony képzettséggel rendelkezők számára, és még inkább családbaráttá kell tenni az adórendszert.
Kutatások kimutatták ugyanis, hogy a dogozó/képzett szülők jóval kisebb eséllyel válnak el, mint a munkanélküli/képzetlenek, mint ahogyan az is igazolható, hogy a családokat támogató adórendszer valóban csökkenti a válások valószínűségét. Ha tehát van pénz és munkahely, akkor a család is nagyobb valószínűséggel marad egyben, ez pedig egyenes utat jelent az egészségesebb társadalom és az erősebb gazdaság felé is.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nem lehet minden csődöt elkerülni
Ide kellene felkerülni Magyarországnak
Áldatlan háromszög: devizaadósok – bankok – állam
Így látják mások az egykulcsos adót
A részeges férfi esete az előrejelzéssel
Magyarország nem Argentína - szerencsére