Ha megerősödne egy virtuális pénz, amit a Földön sokan elfogadnak, akkor akár a legerősebb államok által kibocsátott pénzek is komoly bajba kerülhetnének.
Képzeljünk el egy világot, melyben bármit megvásárolhatunk titokban, elrejtve az állam kíváncsiskodó szeme elől, az online tranzakciókhoz nincs szükség bankokra, nincs közvetítő, nincsenek díjak és jutalékok, és nincs pénzromlás sem. Ez a világ a szemünk előtt alakul, és ha még egy pár évig kitart a bankok körüli mizéria és a jegybanki pénznyomda, akkor meglehet, hogy eléri azt a kritikus tömeget, ami már visszafordíthatatlanná teszi. A történet főszereplője a Bitcoin. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A Bitcoin gyakorlatilag egy virtuális pénznem, ami elsősorban online fizetésekhez használatos, olyan egyének közötti tranzakciókhoz, melyhez nem kell sem bank, sem jegybank, sem az állam jóváhagyása. Ezt a pénzt nem az állam bocsátja ki, arra ráhatása nincs, a tranzakcióknak nincs díja sem jutaléka, és az állam sem tud baj esetén nyomtatni belőle, elértéktelenítve ezzel a már piacon forgó pénzeket.
A Bitcoin egyelőre egy hétköznapi ember számára nehezen felfogható valami, az világos, hogy olyasmi, mint a normál pénz, de hát hol a biztosíték, hol a fedezet? Mi garantálja, hogy nem egy buborékról van szó, egy értéktelen valamiről, ami ma még virtuális érték, holnap meg már egy nagy semmi. A válasz egyszerű, éppen arról van szó, mint a papírpénz esetében. Gyakorlatilag a papírpénz is egy értéktelen papírdarab, melynek az értékét két dolog adja: egyrészt, hogy hiszünk benne mi magunk és elfogadjuk, mint értéket, másrészt az összes többi ember is hisz benne. Amint a hit megrendül, és jönnek a bankrohamok, rögtön kiderül, hogy mégis egy értéktelen papírdarabot tartunk a kezükben…
A Bitcoin esetében is ez a helyzet, függetlenül attól, hogy itt nem egy állam a kibocsátó. Akkor lesz a Bitcoin az egész Földön használt pénznem, ha azt sokan elfogadják, sokan hisznek az értékében, amely hit valódi értéket kölcsönöz majd neki. Ekkor már valóban kihívója és alternatívája lehet majd a legtöbb pénznek, köztük a dollárnak, akkor már valós kérdés lesz, hogy egy tranzakciót az ember az USA által kibocsátott dollárban, avagy a nemzetközi és államoktól független Bitcoinban bonyolítson le.
És itt érkeztünk el a Bitcoin legfőbb „ellenségéhez”. Az államoknak, a jegybankoknak és a kereskedelmi bankoknak ugyanis nagyon nem áll érdekében, hogy a fejük felett bonyolítsák a tranzakciókat, bevétel, jutalék és ellenőrzés nélkül. Ez a három szereplő minden bizonnyal mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a virtuális pénz térhódítása megálljon, ellenkező esetben még az is lehet, hogy igaza lesz Ron Paul, amerikai politikus-közgazdásznak, és a Bitcoin végül magát az amerikai dollárt is „elpusztíthatja”.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Egyesüljön az USA és Kanada?
Nem mindenki örül Londonban a magyaroknak
Stiglitz már temeti az eurót
Ne féljünk az adócsökkentéstől!
Soha semmi nem lesz már a régi
Görögország megmenekült, segítettek a "barátok"