Svédországban vagy Norvégiában nagyon jó nyugdíjasnak lenni. A magyar nyugdíjasnak jobb, mint a lengyelnek vagy a románnak, de rosszabb, mint a csehnek vagy a szlovénnak.
Minden nyugdíjas álma egy hosszú, boldog és kiegyensúlyozott élet, egészségben, jómódban, élethosszig tartó szociális és anyagi biztonságban. A HelpAge International most összeállított egy részletes kimutatást – és a Global AgeWatch index mutatót -, amelyből kiderül, hogy a föntebb részletezett időskori megnyugtató körülményeket mely országok biztosítják nyugdíjasaiknak. Nem meglepő módon a lista élén Svédország, Norvégia és Németország található. Magyarország a 91 elemű felmérés során a 40. helyet szerezte meg. A részletes elemzés itt érhető el.
Global AgeWatch index alakulása (zölddel a legjobb, bordóval a legrosszabb életkörülményű országok)
2030-ra globálisan 1,4 milliárd fölé fog emelkedni a 60 éven felüliek száma, vagyis a várható élettartamok emelkedésével egyre többen egyre többet fognak nyugdíjasként élni. Ennek nyomán nem meglepő, hogy a nyugdíjasok várható életkörülményei egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek. A Global AgeWatch index azt mutatja meg, hogy egy négy fő és több alszempont szerint összeállított skálán az egyes országok milyen várható életkörülményeket ígérnek a nyugdíjasoknak.
A szempontok között szerepel az anyagi biztonság, azaz elsősorban a várható nyugdíj összege, a várható egészségi állapot, az egészségügyi ellátás minősége, a nyugdíjasok számára biztosított munkalehetőségek, a várható élettartam, a nyugdíjasok átlagos jóléte, az adott ország egy főre jutó GDP-je, a nyugdíjasok iskolai végzettsége, és egy átfogó kategória, amely az általános szociális és környezeti körülményeket összesíti, közbiztonsággal, tömegközlekedési lehetőséggel együtt.
A 91 elemű lista élén – nem meglepő módon – a világ legfejlettebb országai kapnak helyet, ami érdekes, hogy Szlovénia például a 20. Csehország a 25. Sri Lanka a 36. Albánia a 39. közvetlenül megelőzve hazánkat, míg Szlovákia (49.), Románia (48.) és Lengyelország (62.) mögöttünk kap helyet.
Magyarországon a nyugdíjasok a felmérés szerint megnyugtató anyagi helyzettel bírnak – a részindex alapján a 19. helyen állunk -, egészségi állapot alapján ugyanakkor jelentős a lemaradásunk – 57. hely a részindexben -, míg a foglalkoztatás/képzettség terén a középmezőnyben kapunk helyet – 39. hely -, az általános életminőség és élhető környezet tekintetében pedig csupán a 65. helyen állunk. Összességében tehát úgy tűnik, hogy a magyar nyugdíjasok a régiós társakhoz képest nem állnak rosszul, az egészségi állapot, közbiztonság és általános életkörülmények terén azonban van hova előrelépnünk.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Hatalmas öngólt lőhet az USA
Ezért ütött ekkorát a válság Magyarországon
Újra ketyeg a görög bomba
Így csökkenthető a spekuláció - az IMF szerint
Megöli a beteget a brüsszeli recept?
Nobel-díjas támasz a devizahitelesek mentéséhez