Ha szegénynek születsz, akkor szeretnél felemelkedni és a gazdagok közé tartozni. Mitől függnek az esélyeid?
Egy boldog világban mindenkinek van esélye a felemelkedésre, arra hogy jó iskolákba járjon, jól fizető állása legyen, arra hogy lakást és kocsit vegyen és családot alapítson. Még annak is, akinek a sors úgy hozza, hogy szegény családból kell indulnia. Akinek gazdagok a szülei, annak könnyű – szokták mondani -, na de mi kell ahhoz, hogy a szegény családból induló gyermekek is jó eséllyel fel tudják küzdeni magukat a jómódba? Az eredeti elemzés itt érhető el.
Középosztály mérete (szürke négyzetek) és a felemelkedés valószínűsége (piros vonal) közötti összefüggés
Ha egy társadalomban nagyok a jövedelmi különbségek, másként fogalmazva, ha alacsony a szociális mobilitás, tehát a szegénynek születőnek kevés esélye van arra, hogy kitörjön a szegénységből, az nem jó (mármint a többségnek). De vajon mitől függ egy társadalom szociális mobilitása, vagyis mely társadalmak azok, ahol a szegénynek születőknek is jók az esélyeik a felemelkedésre?
Ben Olinsky és Sasha Post, a Center for American Progress kutatói ezekre a kérdésekre keresték a választ – a kutatások során amerikai adatsorokra támaszkodtak -, és azt találták, hogy a megoldás a középosztály mérete. Vagyis minél szélesebb a középosztály egy társadalomban, annál nagyobb valószínűséggel fog egy szegénynek születő gyermek kitörni a szegénységből. Annál könnyebb tehát a szegénységből a gazdagság felé vezető út, minél szélesebb a középosztály, vagyis minél kisebbek a különbségek a társadalmon belül a jövedelmi helyzetek tekintetében.
Az USA-ra a mai napig is sokan úgy gondolnak, mint a lehetőségek hazájára, ahol tehetséggel és kemény munkával bárki elérheti a célját, függetlenül attól, hogy honnan indult. Ben Olinsky és Sasha Post ugyanakkor rámutatnak, hogy a valóság igen távol áll ettől az elképzelt világtól, melynek eléréséhez arra lenne szükség, hogy az Egyesült Államok gazdaságpolitikusai minden eszközzel erősítsék a középosztályt és igyekezzenek csökkenteni a társadalmon belüli jövedelmi különbségeket.
Ha tehát az USA svéd vagy norvég jövedelmi viszonyokat szeretne, akkor első körben a gazdagok adóit emelni, a szegények adóit csökkenteni kell, ami így leírva igencsak egyszerűnek hangzik, félő ugyanakkor, hogy papíron és a közgazdászok íróasztalán remekül működik, a törekvés azonban hamar elbukna a negatívan érintett gazdasági érdekcsoportok aknamunkáján…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ezért kell megszabadulni a frankhitelektől
Megszorítás? - Így is lehet ezt csinálni
Ezért okozott pusztító válságot az euró
Az államilag támogatott hitelek csapdája
Több pénzt a családoknak!
Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!