Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Így válhatsz szegényből gazdaggá

2013.09.11. 08:31 Pénzügyi Szemle

Ha szegénynek születsz, akkor szeretnél felemelkedni és a gazdagok közé tartozni. Mitől függnek az esélyeid?

Egy boldog világban mindenkinek van esélye a felemelkedésre, arra hogy jó iskolákba járjon, jól fizető állása legyen, arra hogy lakást és kocsit vegyen és családot alapítson. Még annak is, akinek a sors úgy hozza, hogy szegény családból kell indulnia. Akinek gazdagok a szülei, annak könnyű – szokták mondani -, na de mi kell ahhoz, hogy a szegény családból induló gyermekek is jó eséllyel fel tudják küzdeni magukat a jómódba? Az eredeti elemzés itt érhető el.

Középosztály mérete (szürke négyzetek) és a felemelkedés valószínűsége (piros vonal) közötti összefüggés

Posztba_nagy_9.jpg

Ha egy társadalomban nagyok a jövedelmi különbségek, másként fogalmazva, ha alacsony a szociális mobilitás, tehát a szegénynek születőnek kevés esélye van arra, hogy kitörjön a szegénységből, az nem jó (mármint a többségnek). De vajon mitől függ egy társadalom szociális mobilitása, vagyis mely társadalmak azok, ahol a szegénynek születőknek is jók az esélyeik a felemelkedésre?

Ben Olinsky és Sasha Post, a Center for American Progress kutatói ezekre a kérdésekre keresték a választ – a kutatások során amerikai adatsorokra támaszkodtak -, és azt találták, hogy a megoldás a középosztály mérete. Vagyis minél szélesebb a középosztály egy társadalomban, annál nagyobb valószínűséggel fog egy szegénynek születő gyermek kitörni a szegénységből. Annál könnyebb tehát a szegénységből a gazdagság felé vezető út, minél szélesebb a középosztály, vagyis minél kisebbek a különbségek a társadalmon belül a jövedelmi helyzetek tekintetében.

Az USA-ra a mai napig is sokan úgy gondolnak, mint a lehetőségek hazájára, ahol tehetséggel és kemény munkával bárki elérheti a célját, függetlenül attól, hogy honnan indult. Ben Olinsky és Sasha Post ugyanakkor rámutatnak, hogy a valóság igen távol áll ettől az elképzelt világtól, melynek eléréséhez arra lenne szükség, hogy az Egyesült Államok gazdaságpolitikusai minden eszközzel erősítsék a középosztályt és igyekezzenek csökkenteni a társadalmon belüli jövedelmi különbségeket.

Ha tehát az USA svéd vagy norvég jövedelmi viszonyokat szeretne, akkor első körben a gazdagok adóit emelni, a szegények adóit csökkenteni kell, ami így leírva igencsak egyszerűnek hangzik, félő ugyanakkor, hogy papíron és a közgazdászok íróasztalán remekül működik, a törekvés azonban hamar elbukna a negatívan érintett gazdasági érdekcsoportok aknamunkáján…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért kell megszabadulni a frankhitelektől

Megszorítás? - Így is lehet ezt csinálni

Ezért okozott pusztító válságot az euró

Az államilag támogatott hitelek csapdája

Több pénzt a családoknak!

Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr665506198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.09.11. 09:12:31

Ma nem hiába keltem fel... :)
Ilyen "kincsre" leltem :
" Vagyis minél szélesebb a középosztály egy társadalomban, annál nagyobb valószínűséggel fog egy szegénynek születő gyermek kitörni a szegénységből. "

Ezt most lefordítom a normális emberek nyelvére : egy társadalomban minél több a jómódú, annál kevesebb a szegény. Ez ám a "nagy" felfedezés. Mindjárt eldobom az agyam . :)

hot-spot (törölt) 2013.09.11. 23:20:00

@bankvezér: A középosztályról írt,ami itt ebben az országban, szinte nincs.

hot-spot (törölt) 2013.09.11. 23:22:58

Én meg azt mondom,hogy már az óvodában eldől,hogy kinek hogy alakul az élete.
Már eldől a születésekor,hogy milyen környezetbe születik,milyen kapcsolatai lesznek és azokat hogyan tudja a javára felhasználni.
Aki kevésbé szerencsés helyre születik,annak lényegében teljesen mindegy,még akkor is mindegy,ha amúgy született tehetség az illető.

hot-spot (törölt) 2013.09.11. 23:28:49

Még ha találna is valaki " kék óceánt" ebben a porfészekben,egyszerűen nem lenne rá fizetőképes kereslet.
A hajszálvékony gazdag réteg kiszolgálásához pedig telítve van a piac összes szegmense.

gombosg 2013.09.14. 20:37:02

@hot-spot:
Itthon is elindulhatnak pozitív folyamatok. Nem akkora ördöngösség, csak politikailag épp nincs, ki meglépje.
süti beállítások módosítása