Okos ötlet lenne, ha az állam a gyermekek és a gyermeknevelés után a jelenleginél nagyobb, netán sokkal nagyobb adókedvezményt adna?
A szakemberek többsége egyetért abban, hogy az adórendszernek a fogyasztási adók felé kell elmozdulni úgy, hogy egyre kisebb részben terheli a megtakarításokat és a befektetéseket. Azt ugyanakkor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a befektetés nem csak részvényt, kötvényt, vagy épp gyárépületet jelent, a legtöbb ember életében ugyanis a legfontosabb (és legköltségesebb) befektetés nem más, mint a gyermekvállalás. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A gyermekvállalásra ugyanis – függetlenül attól, hogy az egyének számára mennyi örömöt és boldogságot jelent – pusztán csak közgazdasági értelemben tekinthetünk egyfajta befektetésként is: időt, pénzt és energiát fektetünk be valakinek a felnevelésébe, aki évtizedekkel később dolgozik, adót fizet, fenntartja a szociális rendszereket, sőt ha szerencsénk van, akkor még rólunk is gondoskodik.
Ha pedig a ma gyermekei lesznek azok, akik a gazdasági és társadalmi rendszert a jövőben fenntartják, akkor úgy lenne igazságos, hogy a gyermekekbe invesztálók jókora adókedvezményeket kapjanak azokkal szemben, akik bár nem vállalják a gyermeknevelés költségeit, később mégis élvezik annak hasznát, például a jövőben is fennmaradó nyugdíjrendszerek formájában.
A gond az, hogy a magas adók és a fejlett nyugdíjrendszer abba az irányba hatnak, hogy a fiatalok egyre kevesebb gyermeket vállalnak, egyre kevésbé tekintik ugyanis gyermekeiket egyfajta nyugdíjbiztosításnak, akik idős korukban majd gondjukat viselik. „Miért vállaljak azért gyermeket, hogy idős koromban eltartson, ha ezt a szerepet magára vállalja az állam?” – tehetik fel a kérdést a fiatalok milliói. Kutatók egyenesen be is bizonyították, hogy a nyugdíjrendszerek fejlődése és a szociális háló kiszélesítése csökkenti a születésszámot és a családok átlagos méretét (sőt még a házasságkötések számát is).
Ramesh Ponnuru, az American Enterprise Institute kutatóintézet közgazdásza szerint nem is az a kérdés, hogy a gyermekek után járó adókedvezmény jó ötlet-e, hanem sokkal inkább az, hogy hogyan lehetne igazságossá tenni a jelenleg igazságtalan rendszert. A fenti gondolatmenethez visszakanyarodva ugyanis a kutató úgy látja, hogy épp egy jókora – a jelenleginél akár négyszer, vagy még többször nagyobb – adókedvezménnyel lehetne igazságossá tenni a mostani rendszert, amely a jövő nyugdíjrendszerének fenntartóit nevelő szülőknek túl keveset, a gyermekeket nem nevelők számára viszont túl sokat ad.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!
Nagy bajban a kínaiak
Hamarosan fellélegezhetnek a fiatal munkanélküliek?
Itt várható a következő összeomlás
Készüljünk a tartósan gyengébb forintra?
Magaddal szúrsz ki, ha magasabb minimálbért követelsz?