Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Mi jöhet az euró csődje után?

2012.02.21. 08:57 Pénzügyi Szemle

A kérdésről nyilatkozó európai politikusok többsége szerint kitörne a káosz és a végeláthatatlan gazdasági háború, Bruno S Frey, a University of Zurich professzora szerint ugyanakkor erről szó sincs.


A közgazdász professzor szerint (lásd cikkünket a jobb oldali hasábban) az európai politikusok azért riogatnak a katasztrófa szcenáriókkal, hogy a választókban ne alakulhasson ki alternatív jövőkép egy új európai útról. A politikusok többsége számára ugyanis az eurózóna és az euró csődje nem egy új forgatókönyv kezdetét, hanem vélhetően a pályafutásának végét jelentené.

A professzor ezzel szemben úgy látja, hogy az eurózóna jelen formájának bukása csak egy újabb állomása lenne Európa gazdasági evolúciójának, egy esély egy jobban működő gazdasági, kulturális és politikai közösség megteremtésére. A közös európai pénz eltűnésével, vagy az eurózóna kisebb körre szűkülésével miért kellene felbomlaniuk a jól működő gazdasági kapcsolatoknak?  Miért kellene visszatérni a II. Világháború előtti fejlettségi szinte? – teszi föl a kérdéseket a szakember.

Ami működik a jelenlegi Európai Unióban és az eurózónában az egészen biztosan fennmarad majd, ami pedig működésképtelen az elvész. Ha az eurózóna felbomlana, akkor az egyes országok sokkal gyorsabban kialakítanák az új gazdasági együttműködés kereteit, mint azt a legtöbb politikus gondolná. Az országok szinte már másnap új szerződéseket kötnének, melyekhez mindenki csatlakozna, akinek ez érdekében áll.  

Azok az európai eszmék, melyek a haladást szolgálják – például az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a munkaerő szabad áramlása – azok fönnmaradnának, ezzel szemben az egyre jelentősebb visszahúzó erőt jelentő brüsszeli bürokratikus apparátus biztosan nem.

Ki állítaná azt, hogy a nem EU-tag Svájc vagy Norvégia nem integrálódott tökéletesen Európába? Ezek az országok saját devizát használnak és egy sor európai szerződésből kimaradtak, gazdaságilag és kulturálisan azonban az öreg kontinens szerves részeit képezik. Ami számukra előnyös Európából abban részt vesznek, ami nem, abból kimaradnak.

Valami hasonló várhat Európára abban az esetben, ha az eurózóna felbomlik, azaz a jövő semmiképp sem a katasztrófa veszélyét, hanem a továbbfejlődés, az európai közösség evolúciójának lehetőségét hordozza.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók


Megágyaztak a svájcifrank-hitelek a válságnak

Még alacsonyabb fizetések kellenek?

Látszott a forinton, hogy baj lesz?

Durva megszorítással is nyerő lehet a kormány

____________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr235365350

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása