Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Elvándorló magyar koponyák és az EU

2012.02.16. 10:51 Pénzügyi Szemle

A szabad munkavállalás az Európai Unió egyik nagy vívmánya, a keleti tagállamok mindegyike szinte megváltásként várta a határok lebontását. Még a kormányok is, pedig ma már látni, hogy inkább talán sírniuk kellett volna.

A felsőoktatás átalakításának egyik legkomolyabb és legtöbb vitát gerjesztő része, hogy az állami finanszírozásban tanulókat egy időre röghöz kötné a törvény, azaz előírná, hogy a képzés után bizonyos ideig Magyarországon kellene munkát vállalniuk. Ehhez a vitához szólt hozzá Botos Katalin is (írását lásd a jobb hasábban).

A röghöz kötéssel szemben és ellen is hozhatóak fel érvek. Mellette szól, hogy valahogy meg kell akadályozni, ráadásul rövidtávon, hogy az állami pénzen kiképzett orvosok, mérnökök, közgazdászok külföldre távozzanak, és ott járuljanak hozzá a jólét növekedéséhez. Logikus elvárás, hogy a magyar adófizetők fiataljaink taníttatásába ölt pénze megtérüljön valahol, és mivel ezt piaci alapon a bérlemaradás miatt nem lehet érvényesíteni, így marad az adminisztratív út. Nem kérdéses, hogy a munkaerő szabad mozgásának korlátozása nem optimális megoldás, de az is tény, hogy egyelőre más opció még nem igazán merült fel. Természetes, hogy hosszabb távon vonzóvá kell tenni a magyar munkaerőpiacot, és a probléma automatikusan megoldódik. De ehhez idő kell, nem is kevés.

A röghöz kötéssel kapcsolatban felvetődő kérdések közül egyre érdekesebbnek ígérkezik a munkaerő szabad áramlásának problematikája. Helyesen mutat rá Botos Katalin, hogy a külföldi munkavállalás szabadsága, a „koponyák külföldre áramlása” akkor is nagy gond lesz, ha nem állami pénzből tanult, hanem a saját pénzén. A képzett munkaerő kiáramlása jó eséllyel az európai uniós integráció egyik legélesebben felvetődő kérdése lesz, ami különösen azért meglepő, mert a 2004-es csatlakozás utáni években azokra a nyugat-európai államokra nézett haragos szemmel a magyar közvélemény és a politikai elit is, amelyek nem engedték be a magyar munkaerőt. Pedig a jelen állás szerint könnyen lehet, hogy nekik kellett volna hálásnak lennünk.

Az orvosok, a rezidensek problémája csak a jéghegy csúcsa. Azért is kulminálódik a probléma, mert itt rövidtávon is gondot okoz az ellátásban a munkaerő-kínálat csökkenése (és a bérek sem piaciak). De ugyanez lesz a gond minden olyan területen, ahol képzett munkaerőre van szükség. Nem beszélve arról, hogy az elvándorlás az adó- és járulékfizetésekben is érzékelhető hiányt fog okozni, ami a jelen költségvetési feszültség láttán bizonyosan nem lehet célja egyetlen kormánynak sem.

A közép-európai régió egészét érintő elvándorlási probléma azért különösen súlyos, mert láthatóan szakít azzal az alapvetéssel, miszerint az Európai Unió minden résztvevő számára előnyöket hozva működik. Ha a magyar orvosok máshol dolgoznak, az azt jelenti, hogy Magyarországon a szükségesnél kevesebb lesz az orvos, vagyis emberek élete kerülhet veszélybe. Ez pedig nem egy tipikus win-win szituáció.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Fontos harc, amiben vesztésre állunk

Durva megszorítással is nyerő lehet a kormány

Rossz mutató alapján büntet az EU?

Mi lesz veled, IMF?

Súlyos hibát vét Európa?
______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr245365354

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása