Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Súlyos hibát vét Európa?

2012.02.09. 13:46 Pénzügyi Szemle

Európa nem tanult a múltból, és félő, hogy súlyos hibát követ el, mikor fokozott költségvetési szigort kényszerít a tagországokra. Az eredmény évekig tartó stagnálás, recesszió, gazdasági depresszió lehet.


A világban 60-80 évente kirobban egy válság, amely más, mint a többi. Mélyebb, súlyosabb, megrázóbb. Ezeknek a válságoknak a közös ismérve, hogy előttük évekig/évtizedekig tartó hitelboom zajlott, melynek köszönhetően a gazdaságok stabilan nőttek, a részvény- és ingatlanárak a magasba tartottak, a magánszektor pedig – lakosság és vállalatok – egyre bővülő hitelállományokat épített föl, és költött el. A folyamat végén a gazdaságokban már túl sok a hitel, túl magasak az ingatlan- és részvényárak. A „lufi” elkerülhetetlenül kidurran, maga alá temetve a korábban nyakig eladósodott vállalatokat és háztartásokat.

A forgatókönyv ezek után visszaeső lakásárakkal, dolgozóit leépítő vállalatokkal, a munkanélküliség megugrásával folytatódik, és ami a legfontosabb, a korábban felvett és komoly galibát okozó hitelek évekig/évtizedekig tartó visszafizetésével végződik. A privátszektor ilyenkor visszafogja fogyasztását és beruházását, a gazdaság pedig előbb recesszióba süllyed, majd ahogy a hitel visszafizetés folytatódik, hosszú évekig stagnál.

A nyugati világot ilyen típusú hitelciklus-válság rázta meg 1873-ban, majd következett a hírhedt 1929-es összeomlás, végül az amerikai ingatlanpiac megroppanásával kirobbanó 2008-as pénzügyi és gazdasági krízis. A válságokat kiváltó okok hasonlóak voltak, éppen úgy, mint ahogyan a következmények, ennek megfelelően a gazdaságpolitikusok tanulhatnak a múlt hibáiból.

A rossz hír az, hogy a jelek szerint az európai politikusok ezt nem tették meg, legalábbis Richard C. Koo, a Nomura Research Institute kutatója szerint. A szakember a „The world in balance sheet recession: causes, cure, and politics” című tanulmányában rámutat (lásd cikkünket a jobb oldali hasábban), hogy az eurózóna súlyos hibát követ el, mikor a tagországok kormányaitól fokozott költségvetési szigort vár el.

A múlt tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy ezekben a szuperválságokban a privátszektor visszahúzódására a jegybankoknak extra laza monetáris politikával – ez megtörtént -, a kormányoknak pedig ugyancsak extra laza költségvetési politikával kell válaszolniuk. Ahogy a lakosság és a vállalatok leépítik hiteleiket, visszafogják a fogyasztást és a beruházást, úgy a kormányoknak pótolniuk kell ezt a kieső keresletet, nehogy a gazdaság hosszú és mély depresszióba essen. Az államok ilyenkor mintegy átvállalva a privátszektor adósságait a „hátukra veszik” a gazdaságokat, ami végül ismét beindítja a növekedést.

A folyamat eredményeként a privátszektor hosszú évek alatt megszabadul fullasztó adósságaitól, az államok adóssága azokban méretesre duzzad, ami Richard C. Koo szerint nem tragédia, hiszen a következő szuperválságig – ami 60-80 év múlva esedékes – bőven lesz idő lefaragni, elinflálni az állami tartozásokat.

Európának a szakember szerint pontosan ugyanazt az utat kellene követnie, mint az USA-nak, azaz 0 százalékos jegybanki alapkamatok és agresszív költségvetési stimulus mellett megóvni a gazdaságot attól, hogy évekig tartó mély depresszióba essen. A jelenlegi európai út az államadósságok további emelkedését ugyan megakadályozza, a gazdaságokat ugyanakkor támasz nélkül hagyja, aminek hosszú távon rendkívül súlyos következményei lesznek.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr35365360

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása