Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Rossz mutató alapján büntet az EU?

2012.02.13. 11:15 Pénzügyi Szemle

Az Európai Unióban is a GDP a gazdasági teljesítmény elfogadott mércéje, a szankcionálási kritériumokat is ez alapján számolják. De mi van, ha hibás a mutató?

A makrogazdasági mutatók esetében mindig problémás a számítási metodika, és ritka, amikor nem hozható fel egy-egy számítási metódus ellen olyan érv, amelyen érdemes elgondolkodni. Az egyik legtöbbet kritizált mutató a gazdasági teljesítményt leképező bruttó hazai termék, a GDP, aminek kiemelt jelenmtőséget ad, hogy részben ez alapján akár szankcionálni is lehet országokat, mint ahogy azt Magyarország mostani példája is mutatja.

A bűnös persze nem maga a mutató, hanem inkább az, hogy többet várnak el tőle, mint amire valóban képes, és olyan területeken is használni akarják, ahol ez nem lenne lehetséges. Hasonló a helyzet a közgazdaságtani modellekéhez, amikkel szintén nem önmagukban van baj, hanem csak amiatt, hogy az alkalmazási kör sokszor szélesebb az indokoltnál.

A GDP-vel szembeni egyik fő kritika az, hogy nem méri a „jóllétet”, azaz félrevezető lehet. Tegyük fel, hogy egy országban dinamikus a gazdasági növekedés üteme, azaz nő a GDP, de számos politikai, társadalmi, vagy épp egészségügyi ok miatt a lakosság jólléte nem hogy nem nő, de jelentősen csökken. A gazdasági teljesítmény miatt tehát örülni kellene, de az öröm nem megalapozott, hisz a dolgok rossz irányba mennek.

Ezt a problémát járja körül Bánfi Tamás, aki rövid esszéjében arra mutat rá, hogy még a Nobel-díjas és túlzott konformizmussal nem vádolható Stiglitz vezette szakbizottság is tévedésbe esett, amikor leszögezte: a GDP számításánál figyelembe kell venni a „kormányok kollektív biztonsági természetű szolgáltatásait" (cikkét lásd a jobb hasábban).

A védelmi katonai kiadások és termelés egyrészről logikusan része a gazdasági teljesítménynek, de az is igaz, hogy félrevezető olyan faktorokat is a gazdasági teljesítmény mint pozitív tényező esetében figyelembe venni, mint a háborúzás, a polgárháborúk külső kiszolgálása, a folyamatos háborús fenyegetettség miatt állandó készenlét, vagy épp a közbiztonság romlása miatt az őrző-védő szolgáltatások iránt megnőtt kereslet kiszolgálása.

Mindez természetesen gazdasági tevékenység, pénzügyi ellenszolgáltatás is jár vele, de mégis problémás, hogy ezek a tételek pozitív szaldóval szerepelnek egy olyan mutató kiszámolásánál, aminek befolyása van olyan indikátorokra is, amelyek alapján nemzetközi szervezetek akár szankcionálhatnak is országokat. Mindez azt jelenti, hogy ez már korántsem „metodikai belügy”, Magyarország esetében például ez a talán hibás mutató is része annak a képletnek, amelynek ilyen vagy olyan mozgása akár pénzügyi büntetést, támogatások megvonását is magával hozhatja – imsert, hogy az Európai Unió a GDP arányában méri mind az államadósságot, mind pedig az államháztartási hiányt, és ezek a mutatók fontos részei a túlzottdeficit-eljárásoknak is.

Mindez Magyarország esetében talán inkább csak hipotetikus felvetés - azaz egy esetleges számítási változtatás nem járna érdemi változással -, de globális szinten a fenti problémáknak már lehet jelentősége. Főleg ha – amint vannak erre utaló jelek – a nemzetközi pénzügyi rendszer valamelyik intézménye (például a Nemzetközi Valutaalap) is "fogakat kaphat" a pénzügyi fegyelem betartatása érdekében.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr175365357

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása