Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Mi lesz veled, IMF?

2012.02.11. 11:34 Pénzügyi Szemle

Kevés annyira aktuális nemzetközi gazdasági-politikai kérdés van ma Magyarországon, mint a nemzetközi pénzügyi intézmények helye, szerepe, feladata, felelőssége, jogosítványa. A jelek szerint ugyanis egyelőre nagyon nem mindegy Magyarországnak, hogy merre fejlődik például a Nemzetközi Valutaalap.

A nemzetközi pénzügyi rendszer nagy átalakulásban van. Ez a transzformáció nem ma kezdődött, hanem talán bő tíz évvel ezelőtt, amikor a dél-kelet ázsiai válságot sokan a nemzetközi pénzügyi intézmények, illetve ezen körön belül is elsősorban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nyakába varrták. Feltehetően ez amúgy nem volt teljesen indokolatlan.

A 2007-ben az Egyesült Államokban, majd 2008-ban a világgazdaság egészében elindult gazdasági válság újra felszínre hozta ezt a kérdést. A nagyhatalmaknak idővel mindenképp választ kell adni arra a kérdésre, hogy hogyan képzelik el a nemzetközi pénzügyi rendszert. Milyen intézménynek milyen szerepet szánnak benne, és ezen keresztül mely országok érdekei érvényesülhetnek a jövőben ezen a téren. Erről értekezik írásában a nemzetközi pénzügyi szervezeteket nem csak kutatóként, hanem belülről is ismerő Báger Gusztáv (lásd cikkét a jobb hasábban).

A részletekben nem belemenve arra mindenképp érdemes figyelni, hogy az egyik stratégiai kérdés a 2000-as évek elején kicsit súlyát vesztett IMF esetleges újra-pozicionálása lesz. Vagyis a kérdés az, hogy vajon a nagyhatalmak, illetve elsősorban az Egyesült Államok újra beáll a problémamentesnek semmiképp sem nevezhető IMF mögé, vagy esetleg más intézményi keretek között próbálja meg újraépíteni a nemzetközi pénzügyi struktúrákat. Ilyen próbálkozás volt sokak szerint a fejlődő államoknak is nagyobb teret adó G20 országcsoport felfejlesztése, de egyre több jel mutat arra, hogy itt - mindenk előtt Kína miatt - nem garantált a siker.

Az egyik irány egyértelműen az IMF megerősítése, és itt az egyik fő feszültségpont minden bizonnyal az lesz, hogy kapjon-e a Valutaalap szankcionálási lehetőségeket. Azaz legyen-e joga az IMF-nek a gazdasági és pénzügypolitikákat vizsgálni, és amennyiben azok megítélése szerint nem jó irányba mennek, akkor esetleg bizonyos büntetéseket is alkalmazni. Pénzügytechnikailag számos érv hozható fel emellett (így biztosítható például a pénzügyi fegyelem, hogy csak egy viszonylag elterjed érvet mondjak), az azonban már nem ennyire egyértelmű, hogy a politikai ellenérvek nem legalább ugyanennyire erősek.

Az Európai Unióban már ma is látni, hogy a fegyelem jegyében tett lépések demokráciadeficitet okozhatnak, ezáltal pedig hosszabb távon nem fenntarthatóak - pedig globális szinten még annyi összekötő és összetartó erő sincs az országok között, mint Európában.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr35365358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása