Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók

2012.02.20. 09:34 Pénzügyi Szemle

A magyar kis- és közepes vállalkozások komoly bajba kerültek a válság során: a hitelezés befagyott, leálltak a beruházások, a belső kereslet elapadt. És a kilátások sem túl fényesek. 

Az export, azaz a külföldi piacok jelenthettek volna kiutat, a magyar vállalkozások többségének azonban szomorú sajátossága, hogy gyenge exportképességgel és nemzetközi versenyképességgel bír, azaz a külföldi versenytársakkal szemben nem rúg labdába. Nem is rúghat, hiszen míg itthon 10-12 százalékon kap hitelt egy vállalkozás, addig mondjuk Csehországban 4-6 százalékon, Nyugat-Európában pedig esetenként még ennél is kedvezőbb kamat mellett.

Emellett a magyar vállalkozások az innováció, a kutatás/fejlesztés terén is jócskán le vannak maradva az európai mezőnyben, arról nem is beszélve, hogy tőkeellátottságuk is igen alacsony – hangsúlyozza Gém Erzsébet, a Magyar Fejlesztési Bank vezető közgazdásza (lásd a vele készült interjút a jobb oldali hasábban).

A magyar kkv-k számára a kiút csakis egy hatékony, átfogó és 5-10 év távlatában működő támogatási rendszer kialakítása lehet. A szakember szerint az optimális megoldás az lenne, ha elindulna egy jól célzott támogatási rendszer, melyben az EU-s pénzeket, az MFB-forrásokat és az esetleges további költségvetési forrásokat - melyek egyelőre nem állnak rendelkezésre - egy jól strukturált kkv-támogatási szisztémába terelné, és ezen keresztül fölkarolná az innovatív, növekedésre kész hazai vállalkozásokat.

A különböző növekedési stádiumban lévő vállalkozásoknak célzott támogatásokat lehetne juttatni, ide értve az innovációs adókedvezményeket, a közvetlen költségvetési és EU-s forrásból jövő vissza nem térítendő támogatásokat, a finanszírozást megkönnyítő kamattámogatási rendszert és a különböző állami hitelgaranciákat. Ezek a támogatási elemek tulajdonképpen szinte mind léteznek ma is, ami hiányzik, az ezeknek egy könnyen elérhető, átlátható, jól strukturált rendszere.

Érdekes kérdés a magyar vállalkozások szempontjából, hogy a bankok milyen mértékben tudják segíteni a szektor fejlődését. Nos, a válasz itt is kiábrándító. A magyar bankokat ugyanis jelentős tőkevesztés érte a válság alatt – svájcifrank-hitelek bedőlése, banki különadó, végtörlesztés -, ennek következtében pedig a bankok visszafogták a hitelezést. Hitelt ugyan adnak, de csakis a legjobb, legbiztonságosabb adósoknak, a gyengébb hitelminősítésű kis- és középvállalkozások azonban többnyire hoppon maradnak. Gém Erzsébet szerint ez a hitelszűke akár évekig is elhúzódhat.

A hazai vállalkozások jelentősége óriási - a szektor a magyar GDP megközelítőleg felét, a foglalkoztatásnak pedig közel háromnegyedét adja -, egy hatékony támogatási rendszer nélkül azonban a kkv-szektor a következő években is csupán egy stagnáló szektora marad a gazdaságnak, éppen úgy, mint az elmúlt években.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Megágyaztak a svájcifrank-hitelek a válságnak

Még alacsonyabb fizetések kellenek?

Látszott a forinton, hogy baj lesz?

Durva megszorítással is nyerő lehet a kormány

Fontos harc, amiben vesztésre állunk 
 

______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr545365351

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása