Kína már nagyon készül arra, hogy GDP tekintetében megelőzze az USA-t, pusztán csak ebből azonban hiba lenne arra következtetni, hogy az amerikai világuralmi pozíciónak vége.
Szinte nem telik el úgy hét, hogy ne olvasnánk egy elemzést vagy véleményt arról, hogy az USA mikor és milyen körülmények között veszítheti el a globális vezető szerepét. Jön Kína, és egy évtizeden belül letaszítja a trónról az Egyesült Államokat – vannak, akik szerint ezt akár az eurózóna is megteheti –, és akkor már nem az amerikai lesz a legnagyobb és legbefolyásosabb gazdasági erő a Földön. A statisztikai trendek és a GDP-grafikonok ezt még akár alá is támaszthatják, a hatalomváltás ugyanakkor jóval bonyolultabb annál, mint ahogyan sokan gondolják. Az eredeti elemzés itt olvasható.
Két közgazdász - Harold James és Domenico Lombardi – rámutat ugyanis, hogy ahhoz, hogy egy ország vagy gazdasági blokk vezető szerepet töltsön be, ahhoz több kell, mint szimplán csak a legnagyobb GDP-t megtermelni, ahhoz valódi vezérként kell viselkedni. Rendelkezni például egy elrettentő erejű haderővel, ami csendőrként őrködik. Pénzügyi központként kell működni, vagyis biztosítani a kellő likviditást, szabályozást, biztonságot a befektetők számára.
A világ jegybankjaként működni, vagyis rendelkezni az első számú tartalékdevizával, ami ugyancsak első számú pénzneme lehet a globális kereskedelemnek, elszámolásnak és befektetésnek. Esetleg lehetne globális nagybefektetőként működni, technológiával, tőkével és munkahellyel ellátni a feltörekvő világot. Akkor is lehet valakiből első számú globális gazdasági erő, ha megengedheti magának, hogy évtizedeken keresztül deficites külkereskedelemmel működjön, vagyis felszívja más országok exportját, lehetővé téve azok gazdasági fellendülését.
Lehetne még folytatni a sort, a lényeg azonban az, hogy hiába termelne több GDP-t Kína, mint az USA egy évtizeden belül, a fenti tényezők közül bizony egyet sem tudna felmutatni, vagyis egyelőre kevésnek tűnik ahhoz, hogy valódi világuralmi pozícióba lépjen elő. A gazdaságban a méret számít, ez alapszabály, ahhoz azonban, hogy valakiből globális vezető legyen, ennél azért sokkal több kell…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Az örökségek mentik meg a nyugdíjasokat?
Kell-e félnie a forintnak a tapírtól?
Valamit kezdeni kell a nyugdíjakkal - a spanyol példa
Be van kódolva az összeomlás
Kell-e minden második magyarnak diploma?
Vitatkoznak a közgazdászok Ferenc pápával