Ha csökkennének a bérek, sőt csökkenne a minimálbér, akkor vajon a vállalatok több munkát adnának?
Közgazdász berkekben érdekes vita kerekedett arról, hogy vajon hogyan lehetne megoldani a munkanélküliség problémáját. Van, aki csökkentené a minimálbért, és a lehető legrugalmasabbá tenné a munkaerőpiacot, hogy a bérek szabadon csökkenjenek válságok idején, megint mások szerint a merev bérek egyenesen jót tesznek a gazdaságnak, és hiba lenne engedni a minimálbér esését. Véget nem érő vita ez, ami már Keynes vagy Tobin kortársait is megosztotta. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A minimálbér csökkentését szorgalmazók úgy érvelnek, hogy – a kereslet-kínálat törvényének engedelmeskedve - ha esnének a bérek, akkor a vállalatok több embert vennének fel dolgozni, aminek köszönhetően automatikusan csökkenne a munkanélküliség. Az egyes dolgozók fizetése ugyan visszaesne, a teljes munkaerő bázis összesített jövedelme azonban a több munkahelynek köszönhetően emelkedne, vagyis több munkahely, nagyobb jövedelem és növekvő gazdaság lenne a végeredmény. Egy válság a rugalmas béreknek és munkaerőpiacnak köszönhetően így könnyen leküzdhető lenne, sőt néhány év múlva a bérek akár vissza is emelkedhetnének az eredeti szintre.
Az ellentábor szerint ugyanakkor egy válságban a vállalatok elsősorban nem azért bocsátják el a dolgozókat, mert magas a bérköltség, hanem azért, mert nincs kereslet a termékekre és szolgáltatásokra. Ha pedig nincs kereslet, akkor hiába az alacsonyabb bér, nem éri meg plusz dolgozókat felvenni, hiszen a megtermelt plusz termékeket amúgy sem venné meg senki. A minimálbér csökkentése így csupán egy jövedelem-átcsoportosítás lenne a munkavállalók felől a vállalatok felé, ami semmiképpen sem lehet célja a gazdaságpolitikának.
További ellenérvként felmerül, hogy a gazdaság a csökkenő bérek és csökkenő árak nyomán könnyen lefelé tartó spirálban találhatja magát, ami elhúzódó deflációval és helyben járással végződhet. A bércsökkentés ellenzői úgy látják, hogy a minimálbér csökkentése nem megoldást jelentene a gazdasági válságra, hanem épp ellenkezőleg, időben elnyújtaná a problémákat.
A vitázó közgazdászoknak ugyanakkor van egy szerencséjük, amit többen meg is említenek: a minimálbér megvágása politikailag a legtöbb országban teljességgel elfogadhatatlan, vagyis bármit is hoznak ki a közgazdasági modellek, ez a valóságban még nagyon sokáig egy tabu téma marad…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Keményen dolgoztatják a nyugdíjasokat
Összebútorozna az USA és az Európai Unió
Napi 16 óra melóból sem lehet megélni?
Magániskola vagy állami? - Hova vigyük a gyereket?
Ezért csúszott le Olaszország
Hátulról is támadnak a devizahitelek