Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ezért csúszott le Olaszország

2013.07.12. 08:30 Pénzügyi Szemle

Olaszországban divat lett a németeket és a megszorításokat okolni a mély gazdasági válságért, az igazság azonban az, hogy a bajok forrása az elmúlt tíz év elkényelmesedő gazdaságpolitikája volt. Mi is tanulhatunk a hibáikból.

Az olasz gazdaság 2007 és 2013 között 8,5 százalékos GDP-csökkenést szenvedett el, ami a legsúlyosabb recessziónak számít az ország elmúlt bő hat évtizedes történetében. Az okokat jóval egyszerűbb külföldön – többnyire a németekre mutogatva – keresni, Paolo Manasse, a University of Bologna közgazdász professzora azonban rámutat, hogy Olaszország minden nehézségét magának köszönheti. A bővebb elemzésért katt ide.

Egységnyi munkaerőköltség alakulása

Olaszba.jpg

A professzor szerint az első számú és legfontosabb oka a mély válságnak ugyanis az, hogy az olasz gazdaság versenyképessége drámaian romlott az elmúlt bő egy évtizedben, amely romlás végül mély recesszióhoz, a munkahelyek elvesztéséhez és a versenytársak – elsősorban az észak-európai országok - mögötti lemaradáshoz vezetett. A fönti grafikon tökéletesen szemlélteti a történteket: az egységnyi munkaerőköltség olyan mértékben emelkedett mondjuk a német értékhez képest, amely versenyképességi hátrányt egészen egyszerűen nem lehetett megúszni gazdasági krach nélkül.

De mitől is függ egy ország versenyképessége? Paolo Manasse alapvetően öt jó okot különböztet meg, melyek közül Olaszország egy kivételével mindegyikben elégtelen osztályzatot ért el a válság előtti évtizedben. Az első, és talán legfontosabb a vizsgált két ország relatív bérszínvonalának változása, vagyis egy ország versenyképesebbé válik, ha a külfölddel szembeni relatív bérszintje csökken. Alacsonyabb bérek a vállalatok számára alacsonyabb költséget jelentenek, ami vonzóvá teszi az adott országot befektetési szempontból.

A második tényező a munkaerő termelékenységének növekedése, vagyis ha egy országban a bérek változatlanok maradnak ugyan, de a munkavállalók termelékenyebbé válnak, az ugyancsak javítja a versenyképességet. Szintén jótékonyan hat a versenyképességre, ha a munkát terhelő adók és járulékok szintje – a külföldhöz képest relatíve – csökken, vagy az adóterhelés a munkát terhelő adókról a fogyasztási adók felé tolódik el, és akkor is, ha az adott ország devizája leértékelődik a versenytársak devizájához képest.

Összességében tehát az olasz gazdaság nem azért került komoly bajba, mert a németek ármánykodása miatt megszorításra kényszerült, hanem azért, mert a válság előtti évtizedben a versenytársaknál gyorsabb ütemben nőttek a bérek, a munkaerő termelékenysége romlott, a munkát terhelő adók és járulékok jelentősek, a fogyasztást terhelő adók részaránya csökkent, és végül, az euró megléte miatt lehetetlenné vált a saját deviza leértékelése. Ha az ország szeretne kikerülni a mély gazdasági gödörből, akkor ezeken a tényezőkön kell változtatnia, ha nem így tesz, akkor fellendülés további helyben járás, sőt lecsúszás várhat rá.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hátulról is támadnak a devizahitelek

Így érhetnénk utol Svédországot

Sírjunk-e a londoni magyarokért?

Összeomlik, vagy tovább robog Kína?

Így törhetsz ki a szegénységből

Bomba befektetés a diploma - Az államnak is!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr715398758

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.07.12. 11:00:00

Ez egy kemény prokapitalista írás.
Arra nem gondol a szerző, hogy a kapitalizmus egy folyamatos verseny, és a fejlettségének egy fokán, - amit szerintem már elért - a vesztesek elpusztulnak és egyre kevesebben futnak a végső értelmetlen cél felé.

szabadenergia 2013.07.12. 22:51:49

ezt a grafikon ezredjére látjuk, egyik kedvencünk. Mondjuk hiányzik róla a termelékenység növekedését bemutató vonal. Ha a termelékenység nő, de a bérek hosszú távon nem követik ezt a növekedést, akkor beszélünk a kizsákmányolás növekedéséről, vagy szimplán szemétségről.

Amit a Manasse professzor elfelejt megemlíteni az az, hogy Németország versenyképességéből, az olcsó munkabérből egyedül az export profitált. Márpedig a német export nagy része az eurozónába irányul. Ahol éppen azért volt kereslet a német termékekre, mert ott meg nőttek a bérek.
Ha az olaszok (spanyolok, franciák, stb.) nem növelték volna a termelékenységgel arányosan a bérüket, a német vállalatok se tudták volna eladni nekük a termékeiket. És azok a német kormányok, amelyek azt a kék vonalat ilyen szép laposan tartották, megbuktak volna, vagy leállították volna a dolgozókat sújtó politikájukat, mert nem tudtak volna látható eredményeket felmutatni. Az ilyen megszorítósdi politika csak magányos farkasoknak jön be; összehangoltan végrehajtva nem működik.

Nota bene, a német ipari termelés épp a minap zuhant egy meglepőt, ami elsősorban az eurozónába irányuló kivitel esése miatt történt. Aki másnak vermet ás, maga esik bele.

na4 2013.07.13. 21:13:37

Olaszországot ketté kell vágni. A fejlett, dolgos északi részt (Lombardiát) meg kell tartani, a lúzer, dologtalan délieket meg mielöbb ki kell rúgni az EU-ból.

Sándor Gábor 2013.07.14. 15:14:18

Ostoba ötletelgetésnek tartom ezt a módját a "rendcsinálásnak".
A nyílt, őszinte kommunikáció (felvilágosító) inkább hatásosabb és hatékonyabb eszköze a változtatásnak "na4"!
süti beállítások módosítása