Mit tegyünk, hogy a gazdaság hosszú távon stabilan növekedjen, az állampolgárok gazdagodjanak, és ne kelljen olyan bosszantó problémákkal foglalkozni, mint államadósság vagy recesszió?
Dani Rodrik, a Harvard professzora egy két ismeretlenes választ ad a fenti kérdésre és hangsúlyozza, hogy egy ország hosszú távú sikere attól függ, hogy képes-e megvalósítani a gazdaság szerkezeti átalakítását - structural transformation -, és megteremteni a stabil működéshez szükséges intézményi hátteret - investment in fundamentals. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Gazdasági növekedés és a két vizsgált tényező
Az első viszonylag gyorsan megvalósítható, és gyakorlatilag annyit tesz, hogy az adott ország a gyors növekedést ígérő „új” iparágakba fektet, vagyis mind a tőkét, mind a munkaerőt a produktív iparágakba irányítja. Napjaink sikeres feltörekvő piaci országai – a legjobb példa természetesen Kína - tipikusan erre a tényezőre helyezték a hangsúlyt, ami látványos sikereket és gyors növekedést hozott.
A második tényező, vagyis az intézményi háttér megteremtése már egy sokkal hosszadalmasabb és költségesebb művelet, amely magában foglalja a jogbiztonság megteremtését, a jó kormányzáshoz szükséges intézmények felállítását, valamint a színvonalas oktatás és egészségügy megteremtését. Elsőre ezek a tényező gyakran feleslegesnek tűnhetnek, hiszen kinek kell kórház vagy bíróság, ha a pénzt be lehet fektetni autópályába vagy szénbányába is. Ha ugyanakkor egy feltörekvő ország elhanyagolja őket, akkor hosszabb távon könnyen a kezdeti gyors növekedés megtorpanásával fizethet.
Dani Rodrik készített egy táblázatot, amely azt összegzi, hogy az egyes tényezők megléte vagy hiánya milyen gazdasági növekedést ígér az adott országoknak (lásd a fenti táblázatot):
- Nem meglepő módon ha egy országban hiányzik a stabil intézményi háttér, és az erőforrások – munka, tőke – gyenge termelékenységet ígérő iparágakban vannak, akkor az adott ország hosszú távon nem számíthat érdemi gazdasági növekedésre.
- Ennél jobb, ha ugyan a termelékenység gyenge, de megvan a stabil intézményi háttér, akkor már lehet gazdasági növekedés, melynek tempója ugyanakkor szerény lehet.
- A tipikus feltörekvő piaci recept a gyenge intézményi háttér, és a gyors növekedést ígérő iparágakba fektetett erőforrások kombinációja, ami rövid távon valóban meghozza a kívánt fellendülést, hosszabb távon viszont megtorpanással fenyeget.
- És végezetül, hosszú távon stabil és fenntartható növekedést akkor érhet el egy ország, ha az erőforrásokat a magas termelékenységű iparágakba fekteti, megteremti a jogbiztonságot és a stabil intézményeket, továbbá folyamatosan emeli az oktatás és az egészségügy színvonalát.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Sírjunk-e a londoni magyarokért?
Összeomlik, vagy tovább robog Kína?
Így törhetsz ki a szegénységből
Bomba befektetés a diploma - Az államnak is!
Miért ne legyintsünk a sok magyar válásra?
Pusztító a nyugdíj-bizonytalanság