Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Sírjunk-e a londoni magyarokért?

2013.07.08. 08:15 Pénzügyi Szemle

A fejlett országok hosszú távon nyernek a bevándorlással, a szegény országok pedig örülnek a hazaküldött zsíros csekkeknek. De mi a helyzet Magyarországgal?

Az elmúlt években különösen felerősödött a közgazdászok közötti vita, mely szerint hasznos-e, és ha igen, kinek az egyes gazdasági régiók közötti migráció. Pro és kontra érvek, no meg aggodalmak mindkét oldalon vannak. Azok az országok ugyanis, ahonnan folyamatosan vándorol el a munkaerő, a társadalom elöregedésével szembesülnek, ami nyomás alatt tartja a GDP-t és veszélybe sodorja a nyugdíjrendszert. A külföldön dolgozók ugyanakkor esetenként hazautalják a fizetésük egy részét, ami viszont jótékonyan hat az anyaország gazdaságára. A témát vizsgáló eredeti elemzés itt érhető el.

Így változna az OECD-országok népessége és jóléte, ha nem lenne migráció

Posztba_nagy_graf.jpg
A fogadó országokban megint máshogy látják a folyamatot, ők örülnek a képzett bevándorlóknak, akik minőségi munkát végeznek, a „rendbontó bevándorlókat” viszont nem látják szívesen. A kérdés az, hogy ki jár jól, és ki jár rosszul a munkaerő szabad áramlásával és a bevándorlással?

Közgazdász kutatók egy csoportja igyekezett választ adni a kérdésre, és megvizsgálták, hogy az OECD országokban hogyan alakulna a jólét és a népességszám, ha egyáltalán nem lenne migráció. Több érdekes következtetés is adódik a vizsgálat eredményeként:

- A fejlett országok hosszú távon akár 10-20 százalékkal is alacsonyabb népességgel rendelkeznének, ami az általános jólétet is csökkentené. Ennek oka, hogy a magasabb népesség hosszú távon nagyobb piacot jelent, ami a nagyvállalatok hatékonyságát és jövedelemtermelő-képességét javítaná és a munkahelyek számát pedig növelné.

- Rövid távon – meglepő módon – a fejlett országok a kisebb népesség ellenére nem szenvednének a hosszú távhoz hasonló jóléti visszaesést, aminek oka az, hogy a vállalati szektor fentebb említett alkalmazkodási folyamata tipikusan hosszú távú folyamat, így rövid távon nem jelentkezik.

- Az alacsony jövedelmű országok akár 10-20, sőt szélsőséges esetben akár 30 százalékkal is magasabb népességgel bírnának, ami ugyanakkor sem hosszú, sem rövid távon nem járna magasabb jóléttel. Ennek legfőbb oka az, hogy ezen országok kivándorlói szinte kivétel nélkül gazdagabb országokba költöznek, ahonnan jelentős összegeket utalnak haza az anyaországban élő rokonaiknak. Ezek a pénzek az alacsonyabb jövedelmű országokban érezhetően pörgetik az anyaország gazdaságát, ami bőven ellensúlyozza a kisebb népesség és a zsugorodó hazai piac negatív hatásait.

Összességében tehát úgy tűnik, hogy minél fejlettebb egy ország, hosszú távon annál inkább megéri bevándorlókat fogadnia, a szegény országokban ugyanakkor mind a kivándorlóknak, mind az otthon maradt családtagoknak, mind a teljes gazdaságnak jó, ha minél többen próbálnak szerencsét külföldön.

Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy Magyarország a két vizsgált eset között helyezkedik el, és a szabad munkaerő áramlás egyik vesztesének tekinthető: mi ugyanis sem a bevándorlás hosszú távú pozitív hatásait nem tudjuk élvezni - sőt, épp ellenkezőleg -, sem a külföldre települt magyaroktól nem várható komoly pénzügyi segítség, ami fellendítené a hazai gazdaságot és pótolná a zsugorodó hazai piacot. 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Összeomlik, vagy tovább robog Kína?

Így törhetsz ki a szegénységből

Bomba befektetés a diploma - Az államnak is!

Miért ne legyintsünk a sok magyar válásra?

Pusztító a nyugdíj-bizonytalanság

Roskadozunk az adósság-teher alatt

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr445389387

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

na4 2013.07.09. 12:02:48

Itthon épül a szocializmus. Reménytelen. Sokéves vegetálás következik.

Gerilgfx 2013.07.17. 23:30:49

@na4: szocializmus. amelyben minden a nép... izé.. amelyben minden a külföldi multiké.

dehát így jártunk, a fideszre meg az mszp-re szavaztak, ez van.
süti beállítások módosítása