Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Így érhetnénk utol Svédországot

2013.07.09. 08:15 Pénzügyi Szemle

Mit tegyünk, hogy a gazdaság hosszú távon stabilan növekedjen, az állampolgárok gazdagodjanak, és ne kelljen olyan bosszantó problémákkal foglalkozni, mint államadósság vagy recesszió?

Dani Rodrik, a Harvard professzora egy két ismeretlenes választ ad a fenti kérdésre és hangsúlyozza, hogy egy ország hosszú távú sikere attól függ, hogy képes-e megvalósítani a gazdaság szerkezeti átalakítását - structural transformation -, és megteremteni a stabil működéshez szükséges intézményi hátteret - investment in fundamentals. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Gazdasági növekedés és a két vizsgált tényező

Dani_Rodrik.jpg

Az első viszonylag gyorsan megvalósítható, és gyakorlatilag annyit tesz, hogy az adott ország a gyors növekedést ígérő „új” iparágakba fektet, vagyis mind a tőkét, mind a munkaerőt a produktív iparágakba irányítja. Napjaink sikeres feltörekvő piaci országai – a legjobb példa természetesen Kína - tipikusan erre a tényezőre helyezték a hangsúlyt, ami látványos sikereket és gyors növekedést hozott.

A második tényező, vagyis az intézményi háttér megteremtése már egy sokkal hosszadalmasabb és költségesebb művelet, amely magában foglalja a jogbiztonság megteremtését, a jó kormányzáshoz szükséges intézmények felállítását, valamint a színvonalas oktatás és egészségügy megteremtését. Elsőre ezek a tényező gyakran feleslegesnek tűnhetnek, hiszen kinek kell kórház vagy bíróság, ha a pénzt be lehet fektetni autópályába vagy szénbányába is. Ha ugyanakkor egy feltörekvő ország elhanyagolja őket, akkor hosszabb távon könnyen a kezdeti gyors növekedés megtorpanásával fizethet.

Dani Rodrik készített egy táblázatot, amely azt összegzi, hogy az egyes tényezők megléte vagy hiánya milyen gazdasági növekedést ígér az adott országoknak (lásd a fenti táblázatot):

-          Nem meglepő módon ha egy országban hiányzik a stabil intézményi háttér, és az erőforrások – munka, tőke – gyenge termelékenységet ígérő iparágakban vannak, akkor az adott ország hosszú távon nem számíthat érdemi gazdasági növekedésre.

-          Ennél jobb, ha ugyan a termelékenység gyenge, de megvan a stabil intézményi háttér, akkor már lehet gazdasági növekedés, melynek tempója ugyanakkor szerény lehet.

-          A tipikus feltörekvő piaci recept a gyenge intézményi háttér, és a gyors növekedést ígérő iparágakba fektetett erőforrások kombinációja, ami rövid távon valóban meghozza a kívánt fellendülést, hosszabb távon viszont megtorpanással fenyeget.

-          És végezetül, hosszú távon stabil és fenntartható növekedést akkor érhet el egy ország, ha az erőforrásokat a magas termelékenységű iparágakba fekteti, megteremti a jogbiztonságot és a stabil intézményeket, továbbá folyamatosan emeli az oktatás és az egészségügy színvonalát.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Sírjunk-e a londoni magyarokért?

Összeomlik, vagy tovább robog Kína?

Így törhetsz ki a szegénységből

Bomba befektetés a diploma - Az államnak is!

Miért ne legyintsünk a sok magyar válásra?

Pusztító a nyugdíj-bizonytalanság

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr925390675

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.07.09. 08:30:45

Azok számára, akik korábban már vizsgálták a posztban elemzett kérdést, Dani Rodnik megállapítása semmi újat nem tudott mondani.
süti beállítások módosítása