Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Padre: finomított csőd Európában?

2014.02.07. 08:07 Pénzügyi Szemle

Elméletileg megoldható lenne az eurózóna adósságainak átstrukturálása (finomított csődje) anélkül, hogy ránk omlana a ház vagy a németek kiborulnának.

A jelenlegi magas államadósság mellett még akkor is lassú és nehézkes növekedés vár az eurózónára, ha konkrét államcsődök nem következnek be. Ha ugyanakkor az adósságok egy részét leírnák, az veszélyes lavinát indíthatna el, ami semmiképpen sem kívánatos. Logikus következtetés tehát, hogy úgy kellene megszabadulni az adósságoktól, hogy az a lehető legkisebb fájdalommal járjon. Az eurókötvény egy lehetséges megoldás lenne, amivel alacsony kamat mellett finanszírozhatók lennének a terhek, de ezt a németek nem engedik, mondván ne az ő hátukon másszon ki a gödörből a görög és a portugál. Van ugyanakkor egy megoldás, ami a németeket sem hozza ki a sodrából, veszélyes lavinát sem indít el, mégis megszabadítja az országokat a terhek egy részétől. Az eredeti elemzés itt érhető el.

A britek megbirkóztak már ennél súlyosabb adósságproblémával is (adósság/GDP)

posztba_nagy_34.jpg

A nagy terv a PADRE - Politically Acceptable Debt Restructuring in the Eurozone – névre hallgat, és az EKB segítségével oldaná meg a problémát. Az elképzelés lényege az, hogy az EKB az eurózóna államadósságának mintegy felét – 4500 milliárd euróról van szó – felvásárolná, és átalakítaná azt 0 százalékos kamatozású, végtelen lejáratú kötvényekké. A vásárlásokat a piacról felvett hitellel finanszírozná, amiért természetesen kamatot fizetne – semmiképpen sem nyomtatott pénzből vásárolna az EKB, azaz nem járna inflációs veszéllyel a művelet.

A vételek végeredményeként az eurózóna államadósságának mintegy fele ki lenne szívva a piacról, és kamatfizetés nélküli kötvénnyé lenne alakítva. Az EKB felvenné a piacról a 4500 milliárd eurónyi hitelt, amiért kamatot fizetne, miközben a birtokába került, 0 százalékos kötvényekért természetesen nem kapna kamatot. Az EKB-nak így jelentős vesztesége származna – évi mintegy 150-200 milliárd euró –, ez lenne az ára az adósságok eltüntetésének.

Az EKB veszteségét természetesen az eurózóna tagországai viselnék arányosan – az EKB-ban meglévő tulajdonuk arányában -, de miután az EKB az államkötvényeket is arányosan vásárolná, így nem fordulhatna elő, hogy egy-egy országot kivételezett helyzetbe hoz, és mondjuk a spanyol vagy olasz állampapírokat nagyobb tételben vásárolja.

A trükk az, hogy az EKB kihasználná a hitelét és a belé vetett bizalmat és rendkívül kedvező kamat mellett finanszírozná az államok adósságait anélkül, hogy ezzel tömeges államcsőd, morális kockázat, vagy az államok közötti jövedelem-átcsoportosítás jönne létre. A terv tehát elméletileg politikailag is védhető és számottevően csökkentené az adósságok finanszírozási terheit. Már csak az a kérdés, hogy megvalósul-e…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Egy rossz reflex rángatja a forintot

Mások pénzéből nem lesz itthon biztos jövő

Londoni magyarok: hány bizonyíték kell még?

Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban

Vakon repülnek a jegybankok

Kevesebb embernek saját lakást!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr35801355

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása