Ha olcsóbb lenne a benzin/gázolaj, mondjuk azért, mert az állam támogatná (kevésbé adóztatná), akkor többet tankolnánk. Elsőre örülnénk, ennek a támogatásnak ugyanakkor igen komoly költségei lennének.
Globálisan a kormányok évente mintegy 110 milliárd dollárral támogatják az üzemanyag fogyasztást. Az államok - többnyire természetesen az olajban gazdag államok – által biztosított támogatásnak köszönhetően a fogyasztók olcsóbban jutnak az üzemanyaghoz, és miután ez egy árrugalmas termék, az alacsonyabb ár magasabb felhasználást eredményez. Ennek a túlfogyasztásnak ugyanakkor igen jelentős költségei vannak, ami évente akár a 76 milliárd dollárt is elérheti, vagyis majdnem annyi, mint a teljes támogatás összege… Az eredeti elemzés itt érhető el.
Vízszintes tengelyen az üzemanyag ára (dollár/gallon), függőleges tengelyen a fogyasztás/fő
Hogy néz ki a történet a végletekig leegyszerűsítve? Az állam támogatja a benzint és a gázolajat, ami így olcsóbbá válik. Az emberek ezért többet tankolnak. Minden gallon (egy gallon kb.
Lucas W. Davis, a Berkeley professzora tanulmányában rámutat, hogy a támogatások döntő hányadát a legnagyobb kőolajtermelő országok adják, a cél pedig teljesen érthető: szeretnék, ha a nemzeti vagyonból eredő haszonból a kisember is részesülne az alacsony üzemanyag árakon keresztül. A támogatással ugyanakkor jókora plusz költséget is a társadalom nyakába varrnak, amely költség csengő forintban ugyan nem jelentkezik, a háttérben ugyanakkor jelen van.
Számos ország akad, amely többet szán az üzemanyag támogatására, mint oktatásra vagy egészségügyre. A kutató szerint érdemes lenne ezeknek az országoknak átgondolniuk támogatási politikájukat, és esetleg megfontolni a pénzek más területekre – például oktatás vagy egészségügy – történő becsatornázását. Olyan területekre, ahol a hasznokat éppúgy élvezhetné a teljes társadalom anélkül, hogy jelentős plusz költségeket kellene viselni.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ez ám az igazi rezsicsökkentés!
Hosszabb életet a férfiaknak!
Íme egy sikertörténet, amit lehet követni
Valóban kínai uralom vár ránk?
Az örökségek mentik meg a nyugdíjasokat?
Kell-e félnie a forintnak a tapírtól?