Ön férfi, és hosszabb életet szeretne? Menjen szülési szabadságra!
Viccnek tűnhet, pedig nem az, amerikai és svéd kutatók kimutatták, hogy azok az apák, akik szülési szabadságra mennek, vagyis gyermekük születését követően nem csak napokra, de hetekre/hónapokra otthon maradnak, kimutathatóan tovább élnek. És hogy miért nem mennek el az országok döntő többségében a férfiak szülési szabadságra? Meglepetés nincs: a pénz miatt. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A kutatók a következő eredményeket mutatták ki, melyek alapján el lehet jutni a következtetésig:
- Azok az apák, akik szülési szabadságra mennek, kimutathatóan tovább élnek, mint a szabadságot kihagyó társaik.
- A szülési szabadságon részt vevő apa jóval közelebb kerül gyermekéhez, a család nagyobb eséllyel marad együtt, a gyermek lelki fejlődése egészségesebb, az anya kiegyensúlyozottabb, később nagyobb eséllyel térhet vissza a munkaerőpiacra, és ezek a pozitívumok a gyermek és a család egész életére kihatnak.
- Azok a férfiak, akik szülési szabadságra mennek, kimutathatóan rontják jövedelmi kilátásaikat, az élethosszig számolt fizetésük és karrier lehetőségük számottevően csökken és romlik.
- A gyermek születését követően az anyák kevesebbet dolgoznak és kevesebbet keresnek, az apák viszont többet dolgoznak és többet is keresnek, mint a születés előtt.
A kutatási eredmények között természetesen vannak triviális megállapítások, a kerek egész történet ugyanakkor rendkívül tanulságos: a gyermek születését követően az anya kevesebbet dolgozik és kevesebbet keres, ami miatt – kiegészülve a gyermek plusz költségeivel – az apának még többet kell dolgoznia és keresnie. Az apának így esélye sincs szülési szabadságra menni, és jobban is teszi, ha nem megy, mert ezzel derékba törne a karrier.
A még több munkával ugyanakkor az apa kivonja magát az otthoni életből – és itt nem csak a házimunkáról van szó -, ami a gyermek és a család szociológiai fejlődését kedvezőtlenül érinti, az apa várható élettartamát pedig csökkenti. Egyértelmű, hogy mindenkinek jobb lenne, ha az apa is elmehetne szülési szabadságra, vagyis részt tudna vállalni a kis család fejlődésében, a pénz miatt ugyanakkor erre nincs lehetőség.
Miben bízhatnak az apák? Hacsak nem ütik meg a lottóötöst, akkor abban, hogy az állam támogatja, sőt esetleg egyenesen kötelezővé teszi az apák számára is a szülési szabadságot, mint ahogyan arra a skandináv országokban egyébként van is példa. Scott Coltrane, a University of Oregon professzora szerint a lépéssel mindenki jól járna - a kutató kiszámolta, hogy az apás szülési szabadság bevezetésének haszna meghaladja annak költségeit -, az apák, az anyák, a gyermek, az állam és végső soron még a vállalatok is.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Íme egy sikertörténet, amit lehet követni
Valóban kínai uralom vár ránk?
Az örökségek mentik meg a nyugdíjasokat?
Kell-e félnie a forintnak a tapírtól?
Valamit kezdeni kell a nyugdíjakkal - a spanyol példa
Be van kódolva az összeomlás