Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Célkeresztben a külföldön adózók

2012.03.14. 08:56 Pénzügyi Szemle

Az adózási okokból külföldre települők megadóztatását vetette fel Sarkozy. Erkölcsi alapot könnyű találni.

Franciaországban magasabb sebességbe kapcsolt az elnökválasztási kampány. Nicolas Sarkozy jelenlegi elnök lemaradásban volt, így nem meglepő, hogy erős kijelentésekkel és programpontokkal állt elő. Ezek egyike volt, hogy le kell csapni a vagyonukat adózási okokból külföldre menekítő franciákra – akár az állampolgárságuk elvételének belengetésével is.

Sarkozy szerint az nem járja, hogy egyesek nem adóznak rendesen, így az állampolgárságot és az adózást össze kell kötni. A felvetés a következő: az a francia, aki külföldön adózik, adóbevallást köteles készíteni a francia hatóságoknak, és amennyiben külföldön fizetett adója elmarad attól, amit otthon kellett volna fizetnie, a különbséget be kell fizetnie a francia adóhivatalnak. A lépés azokra nem vonatkozna, akik munkájuk miatt külföldön élnek (kétmillió ilyen francia van), de így is nagy volt a bejelentés visszhangja.

Egyelőre csak a vagyonadóra vonatkozik a javaslat, de ez is jelentős tétel, sok gazdag francia ugyanis Svájcban és Belgiumban adózik. Az elnök szavának az adott igazi nyomatékot, hogy szóvivője, Nathalie Kosciusko-Morizet kijelentette: aki nem fizet, azt megkeresi az adóhatóság, aki pedig nem is akar fizetni, annak jogában áll másik állampolgárságot választani magának. Az adózás és az állampolgárság összekötése amúgy nem francia ötlet, az Egyesült Államokban már van erre példa – más kérdés, hogy Európában ez nem jellemző, és nem is könnyen egyeztethető össze az európai joggal.

A külföldi adózás az adóelkerülés egy speciális formája, azaz nem illegális. A francia tervek megvalósíthatósága erősen kérdéses, de az biztos, hogy a tudományos világ már jó ideje foglalkozik azzal, hogy morálisan megkérdőjelezhető-e ez a fajta adóoptimalizálás. John Prebble és Zoe M. Prebble, a Victoria University of Wellington professzorai egy friss tanulmányukban épp ezt járták körül (The Morality of Tax Avoidence, Paper No 9/2012, Victoria University of Wellington Legal Research Papers). Szerintük az adóelkerülés és az adócsalás között ugyan valóban van egy fontos jogi distinkció, de ez a szembeállítás nem minden szempontból jogos.

Az az állítás, miszerint az adóelkerülés morálisan védhető azon alapul, hogy az embereknek joguk van rendelkezni az adózás előtti jövedelmükkel, az adóelkerülésnek nincsenek „áldozatai”, az adócsalás immoralitása pedig abból fakad, hogy törvénysértést jelent (malum prohibitum). A Prebble-szerzőpáros szerint ezek tévedések, az adóelkerülés ugyanis mélyen immorális, mégpedig ugyanazért, amiért az adócsalás: mind a kettőnek az a célja, hogy az előírtnál kevesebb adót fizessünk, illetve ugyanazok a gazdasági hatásai is. Jogilag tehát van különbség, de a lényegi pontokon jelentős az azonosság – nem véletlen, hogy a közvélemény is ezen az állásponton van.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Mitől lesznek jók az egyetemeink?

Hurkot tett a saját nyakára az EU?

Jó adottságok, gyászos rögvalóság

Mindent bezsebelnek a gazdagok

Magyarország lerobbant

Hogyan nem adóznak a nagyok?
________________________________________________
______________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr615365330

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása