Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Kína befordult a célegyenesbe

2012.03.05. 16:45 Pénzügyi Szemle

Ha a jelenlegi kerékvágásban haladnak tovább az események, akkor Kína 2021-ben átveheti a világ legnagyobb gazdaságának járó kitüntető címet az Egyesült Államoktól. Kérdés, hogy vajon kitart-e a komoly egyensúlytalanságokkal küzdő ázsiai gazdaság lendülete?

A kínai gazdaság az elmúlt tíz évben átlagosan évi 10 (!) százalékkal bővült, amely tempó Magyarországról nézve hihetetlennek tűnik. A kínai modell sikere elsősorban az erősen központosított gazdaságpolitikának köszönhető, az állam egész iparágak jövőjéről dönt, sőt még a bankoknak is megmondja, hogy kinek és milyen összegben nyújthatnak hiteleket (bővebben lásd cikkünket a jobb hasábban).

A központi szigor eredményeként az ipar és az infrastruktúra robbanásszerű fejlődést mutatott az elmúlt évtizedben, az ingatlanárak a regionális központokban megközelítették a nyugati szintet, az ország pedig a világ legnagyobb exportőrévé lépett elő, megelőzve az addig verhetetlennek hitt Németországot.

A sikertörténet árnyoldalaként ugyanakkor súlyos egyensúlytalanságok alakultak ki. A lakosság jövedelmi szintjének emelkedése messze elmaradt a GDP-növekedés tempójától, Kínában a nemzeti össztermék kevesebb, mint felét adja a lakossági fogyasztás, míg például az USA-ban ez az arány 70 százalékos. Az oktatás és az egészségügy fejlődése a regionális központokra korlátozódott, az ingatlanpiacon pedig megszaporodtak a rossz hitelek, ami a pesszimisták szerint előkészítette a terepet egy ingatlan- és pénzpiaci összeomlásnak.

Az elmúlt 10 évben követett modell egyre több szakember szerint kifulladóban van, nem lehet ugyanis a végtelenségig autópálya, felhőkarcoló és vasútépítéssel felpörgetni a gazdaságot, miközben a lakosság alig részesedik a dollármilliárdokból. Ipari központ, felhőkarcoló és 300 km/h-val száguldó elővárosi vonat már van, itt az ideje, hogy a vidéki Kínában is épüljenek kórházak és iskolák, a lakosság pedig nagyobb szeletet hasítson ki az egyre duzzadó kínai tortából.

Ha sikerülne áttérni egy fogyasztás által vezérelt gazdasági modellre, az egy egészségesebb szerkezet mellett további hosszú évekre biztosíthatná Kína gazdasági növekedését. Ebben az esetben talán a neves befektető, Jim Rogers jóslata is valóra válhatna, miszerint a 19. század a Brit Birodalomé, a 20. század az USA-é volt, a 21. viszont Kínáé lesz.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ki kaszál Európa megmentésén?

Csak laptopot és kávét ne!


Tanmese a gyenge forintról és a válságról

A nagy gazdaságpolitikai lutri

Mennyit ér a házimunka Magyarországon?


Felsőoktatás: ez így nem maradhat!
_________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr325365337

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása