A globális élelmiszertermelés harmada megy pocsékba évente. Ha csak negyedével kevesebb élelmiszert dobnánk a kukába évente, akkor gyakorlatilag megszűnne az éhezés a Földön.
Korábbi posztunkban megemlékeztünk az OECD és a FAO statisztikai összeállításáról, - melyből kiderült, hogy például mi magyarok pénzünk ötödét költjük élelmiszerre - most pedig bemutatunk egy szintén a FAO által jegyzett tanulmányt, amely arra is rávilágít, hogy az emberiség évente nem kevesebb, mint 1,3 milliárd tonna élelmiszert „dob ki a kukába”. Ez az éves globális élelmiszertermelés közel harmada! Az eredeti elemzés itt érhető el.
Élelmiszer veszteség, kg/fő/év (szürkével a feldolgozás, pirossal a fogyasztás veszteségei)
Következzenek a tanulmány legfontosabb következtetései:
- Az emberiség évente 1,3 milliárd tonnányi élelmiszert pocsékol el, melynek oka a nem megfelelő termelés, betakarítás és feldolgozás, a hanyag tárolás, a szállítás következtében fellépő veszteség, és nem utolsó sorban a lejáró szavatosság és az ellátási lánc utolsó állomásán, vagyis a háztartásokban el nem fogyasztott és kukába kerülő mennyiség.
- A fejlett ipari országokban a veszteség dollárban kifejezett értéke évente 680 milliárd, míg a feltörekvő világban évi 310 milliárd.
- A legnagyobb veszteség a zöldségek és gyümölcsök terén jelentkezik, itt a termés 45 százaléka megy pocsékba. A gabonáknál ez az arány 30 százalék, a tejtermékeknél 20 százalék, a halak és egyéb tengeri gyümölcsök terén 30 százalék, a húsoknál 20 százalék, az olajos magvak esetében pedig ugyancsak 20 százalék.
- Az egy fogyasztóra lebontott veszteség Európában és Észak-Amerikában évi 95-
- A fejlett világban a teljes veszteség mintegy 40 százaléka az értékesítéshez és fogyasztáshoz köthető, 60 százaléka a termeléshez és feldolgozáshoz.
- A dél-amerikai élelmiszer veszteségből évente 300 millió, az európai veszteségekből évente 200 millió, az afrikai veszteségből évente 300 millió éhező rendszeres napi étkezését lehetne megoldani.
A FAO következtetései szomorúak, nem az a gond ugyanis, hogy a pénzünk elsőre talán meglepően magas hányadát költjük élelmiszerre, hanem az, hogy mennyi élelmiszer megy pocsékba globálisan. Ha a veszteségeket csak negyedével lehetne csökkenteni, akkor annyi élelmiszer maradhatna meg évente, amiből 870 millió éhező étkezését lehetne megoldani. Ilyen mértékű pazarlást látva pedig nem tűnik lehetetlennek ez a 25 százalékos megtakarítás, a kérdés csak az, hogy tudunk-e tenni az elkeserítő folyamatok megfordítása érdekében.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Elkerülhettük volna az összeomlást?
Kötelet húznak a politikusok
A csőd elmaradt, de hogyan tovább?
Rossz világ vár a szingli szülőkre
Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni?
Hatalmas öngólt lőhet az USA