Ha a rossz hiteleket újabb fedezetlen pénzekkel mentik ki, azzal hosszú távon csak tetézik a bajt. Egyszer kellene bátornak lenni és elfogadni a csődöt?
Az emberi természet valamiért olyan, hogy mindig a kisebb ellenállás felé halad, vagyis azt az utat választja, ahol kevesebb erőfeszítés is elég. Természetesen nincs ez másként a pénzügyi világban sem, ahol azonban a könnyebb út a jelenlegi (fedezet nélküli) papírpénzrendszerben nem más, mint a pénznyomtatás. Thorsten Polleit, a Mises Institute közgazdásza elemzésében hangsúlyozza, hogy ez a fedezetlen pénznyomtatás az, ami megpecsételte a gazdaságok sorsát a 2008-as válság során, és ez az, ami jelenleg is újabb összeomlás felé tereli a világot. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A közgazdász elismeri, hogy a hitel egy rendkívül hasznos találmánya az emberiségnek egészen addig, amíg azt normál piaci körülmények között osztják ki. Úgy látja azonban, hogy a fedezet nélküli papírpénzrendszerben épp ezek, vagyis a normál piaci körülmények hiányoznak. Itt a hiteleket a bankok osztják gyakorlatilag korlátlan mértékben, amely pénzteremtésnek nincs semmiféle feltétele vagy gátja – például hogy csak a betétek erejéig lehetne hitelt adni -, sőt a jegybankok és kormányok még ösztönzik is őket a további hitelnyújtásra.
Mindenkinek az az érdeke ugyanis, hogy a hitelek pörögjenek, a gazdaság erősödjön, a választók pedig elégedettek legyenek. Ehhez pedig pénz kell, amit a lehető legegyszerűbb fedezet nélkül kinyomtatni. Az eredmény természetesen az, hogy túl sok hitel kerül ki a rendszerbe ebben a korlátok nélküli világban, vagyis a hitelek egy része egészen biztosan behajthatatlan lesz. Ezek a hitelek az első kisebb megingásnál fizetésképtelenné válnak.
Ezen a ponton a történet szereplői ismét a könnyebb utat választják, és ahelyett, hogy elismernék a rossz hitelek csődjét és tiszta lapot teremtenének, a lyukakat újabb hitelekkel és újabb frissen nyomtatott pénzekkel tömik be. Ez egy ördögi kör, amiből nincs kiút, vagyis a rendszerben egyre több fedezetlen pénz, egyre több hitel lesz, aminek nem is lehet más a vége, mind ismétlődő válságok és összeomlások.
A fedezetlen papírpénz és hitel ördögi köréből Thorsten Polleit szerint úgy lehetne kilépni, ha az illetékesek azonnal elfogadnák a rossz hitelek csődjét, vagyis nem tartanának életben újabb frissen nyomott pénzekkel - ezeket a mentőöveket már nem a bankok, hanem az államok és a jegybankok dobják – fizetésképtelen vállalatokat, bankokat, államokat és magánszemélyeket. Egyszer kellene a nehezebb utat választani és elfogadni a csődöt…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ide kellene felkerülni Magyarországnak
Áldatlan háromszög: devizaadósok – bankok – állam
Így látják mások az egykulcsos adót
A részeges férfi esete az előrejelzéssel
Magyarország nem Argentína - szerencsére
A brüsszeli észjárás és a magyar fejlesztések