A gazdasági válságon túllendült az országok többsége, politikai csaták ugyanakkor várhatók 2014-ben, az eurózóna pedig ebben a formában menthetetlen.
Soros György, a magyar származású milliárdos befektető úgy látja, hogy a pénzügyi és gazdasági válság nagyrészt véget ért, és a 2014-es esztendő megnyugtató fellendülést hozhat az országok többségében. Minthogy gondok nélkül még sosem volt a világ, idén sem lesz unalmas évünk, a legélesebb csatákra ugyanakkor nem gazdasági, hanem politika fronton kell számítani, különösen az eurózónában és Kínában. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Soros szerint az eurózóna és Európa egy fontos változást megélt 2013-ban: a gazdasági vezetők rájöttek, hogy a megszorítások csak tovább mélyítik a bajokat, és felhagytak a nadrágszíj-húzással. Ez némi lélegzethez juttatta az eurózóna legnehezebb sorsú országait, a gazdasági blokk legnagyobb problémája ugyanakkor továbbra is adott: Németország minden eszközzel akadályozza az integrációt.
Nem létezhet hosszú távon úgy egy monetáris unió, hogy a legfontosabb területeken elmarad az integráció. Ahhoz, hogy az eurózóna sikeres legyen, elkerülhetetlen a közös bankfelügyelet, a közös állampapírpiac és a költségvetési unió kialakítása, ez ugyanakkor szembe megy Németország érdekeivel, akik továbbra is arra játszanak, hogy csak annyit tegyenek az eurózónáért, hogy az még éppen ne roppanjon össze. Amíg ez a német politika kitart – és a milliárdos befektető szerint 2014-ben még biztosan kitart -, addig az eurózónára nem vár más, mint helyben járás.
Más a helyzet ugyanakkor Japánban és az Egyesült Államokban, ahol 2014 során Soros György megnyugtató növekedésre számít. Japán kilábal a deflációból, az Egyesült Államok pedig – a stabilizálódó költségvetésnek, a növekvő lakossági fogyasztásnak, a robogó energiaszektornak és a talpra álló építőiparnak köszönhetően – masszív fellendülést mutathat.
Érdekes kérdéseket vet fel ugyanakkor Kína, ahol a gondok forrása éppúgy politikai, mint az öreg kontinensen. Kína ugyanis épp az elkerülhetetlen gazdasági átmenet kellős közepén tart, amint egy ipar és export által hajtott feltörekvő gazdaságból egy erősödő lakossági fogyasztásra épülő országgá lép elő. Ez az előrelépés ugyanakkor számos buktatót rejt, az elkerülhetetlen gazdasági lassulástól, a politika rendszer stabilitásával kapcsolatos kockázatokon át egészen az elmúlt években felgyűlt kockázatos hitelekig.
A kínai átmenet egészen biztosan nem megy majd zökkenőmentesen, Soros szerint a befektetői szemmel alapvetően békésnek ígérkező 2014-es esztendőben ez jelenti majd a legnagyobb kockázatot. Talán még annál is nagyobbat, hogy mi lesz a politika ellentétek által béklyóba zárt eurózónával.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Bátran nyúlnának a jelzálog-hitelekhez a sztárközgazdászok
Ez ám az igazi rezsicsökkentés!
Hosszabb életet a férfiaknak!
Íme egy sikertörténet, amit lehet követni
Valóban kínai uralom vár ránk?
Az örökségek mentik meg a nyugdíjasokat?