Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Nincs munkád? - Itt a megoldás

2013.09.04. 08:31 Pénzügyi Szemle

Adjunk komoly adókedvezményeket a hosszú távú munkanélküliek után, utazási és lakhatási támogatást és csökkentsük a minimálbért!

Korábbi posztunkban írtunk arról, hogy a magasabb minimálbért követelő dolgozók épp önmaguk alatt vágják a fát, a minimálbér emelése ugyanis kimutathatóan növeli a munkanélküliséget, és erősíti a szürke/fekete gazdaságot. A magas munkanélküliséggel jellemezhető időszakokban, mint amilyen a mostani, természetes a politikusok törekvése, mely szerint szeretnék növelni a foglalkoztatottságot és csökkenteni a szegénységet. De ha a minimálbér emelése mindezt nem támogatja, akkor vajon mit kellene tenni? Az eredeti elemzés itt érhető el.

minimalber_nagy_1.jpg

Napjaink talán legfontosabb gazdaságpolitikai kérdése az, hogy miként lehetne csökkenteni a munkanélküliséget. Az OECD már megtette a saját javaslatait, érdemes azonban az amerikai közgazdász kutatók gondolatait is megvizsgálni, akik egybehangzóan állítják, hogy a minimálbér emelését el kell felejteni.

A minimálbér emelése helyett sokkal jobban jár az állam, ha az alábbi lépésekkel küzd a munkanélküliség és a szegénység ellen:

- A minimálbért nem emelni, hanem épp ellenkezőleg, csökkenteni kell a hosszú távú munkanélküliek – mondjuk legalább 6 hónapja állástalanok – körében, továbbá a 25 évnél fiatalabbak és az alacsonyan képzettek esetében.

- Utazási és lakhatási támogatásokat kellene adni a hosszú távú munkanélküliek számára, növelve a mobilitásukat, ami lehetővé tenné, hogy munkahelyekben bővelkedő régiókban is szerencsét próbáljanak.

- Szóba jöhet még a bérkompenzáció, vagyis az állam magára vállalhatná az alacsonyan képzett dolgozók fizetésének egy részét, de ennél is jobb, ha az állam az érintett csoportok után komoly adó- és járulékkedvezményeket ad.

Csábító gondolat, hogy a vállalatokat nemes egyszerűséggel arra kötelezzék a politikusok, hogy fizessenek többet a dolgozóknak, és vállalják fel a szegénység és munkanélküliség csökkentésének költségeit, ezt ugyanakkor, ha gazdasági érdekeik mást kívánnak, nem fogják megtenni. Ha az állam valóban kézzel fogható eredményeket akar elérni, akkor magának kell állnia a költségek nagy részét – véli James Pethokoukis, az American Enterprise Institute kutatója.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért okozott pusztító válságot az euró

Az államilag támogatott hitelek csapdája

Több pénzt a családoknak!

Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!

Nagy bajban a kínaiak

Hamarosan fellélegezhetnek a fiatal munkanélküliek?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr475493229

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.09.04. 09:05:25

" Ha az állam valóban kézzel fogható eredményeket akar elérni, akkor magának kell állnia a költségek nagy részét – véli James Pethokoukis, az American Enterprise Institute kutatója."

Ez akár igaz is lehet.Nézzük meg,hogy kinek az adójából állná az állam a költségeket? A szegények jövedelmét nem lehet megadóztatni, mert a megélhetésre is kevés.
Ezért természetesen a vállatok, és vállalkozók adójából.
Azok persze teljes erőből küzdenek ez ellen.
Mi lesz a következménye ?
Az állam eladósodása, és a válság növekedése. :)
süti beállítások módosítása