Adjunk komoly adókedvezményeket a hosszú távú munkanélküliek után, utazási és lakhatási támogatást és csökkentsük a minimálbért!
Korábbi posztunkban írtunk arról, hogy a magasabb minimálbért követelő dolgozók épp önmaguk alatt vágják a fát, a minimálbér emelése ugyanis kimutathatóan növeli a munkanélküliséget, és erősíti a szürke/fekete gazdaságot. A magas munkanélküliséggel jellemezhető időszakokban, mint amilyen a mostani, természetes a politikusok törekvése, mely szerint szeretnék növelni a foglalkoztatottságot és csökkenteni a szegénységet. De ha a minimálbér emelése mindezt nem támogatja, akkor vajon mit kellene tenni? Az eredeti elemzés itt érhető el.
Napjaink talán legfontosabb gazdaságpolitikai kérdése az, hogy miként lehetne csökkenteni a munkanélküliséget. Az OECD már megtette a saját javaslatait, érdemes azonban az amerikai közgazdász kutatók gondolatait is megvizsgálni, akik egybehangzóan állítják, hogy a minimálbér emelését el kell felejteni.
A minimálbér emelése helyett sokkal jobban jár az állam, ha az alábbi lépésekkel küzd a munkanélküliség és a szegénység ellen:
- A minimálbért nem emelni, hanem épp ellenkezőleg, csökkenteni kell a hosszú távú munkanélküliek – mondjuk legalább 6 hónapja állástalanok – körében, továbbá a 25 évnél fiatalabbak és az alacsonyan képzettek esetében.
- Utazási és lakhatási támogatásokat kellene adni a hosszú távú munkanélküliek számára, növelve a mobilitásukat, ami lehetővé tenné, hogy munkahelyekben bővelkedő régiókban is szerencsét próbáljanak.
- Szóba jöhet még a bérkompenzáció, vagyis az állam magára vállalhatná az alacsonyan képzett dolgozók fizetésének egy részét, de ennél is jobb, ha az állam az érintett csoportok után komoly adó- és járulékkedvezményeket ad.
Csábító gondolat, hogy a vállalatokat nemes egyszerűséggel arra kötelezzék a politikusok, hogy fizessenek többet a dolgozóknak, és vállalják fel a szegénység és munkanélküliség csökkentésének költségeit, ezt ugyanakkor, ha gazdasági érdekeik mást kívánnak, nem fogják megtenni. Ha az állam valóban kézzel fogható eredményeket akar elérni, akkor magának kell állnia a költségek nagy részét – véli James Pethokoukis, az American Enterprise Institute kutatója.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ezért okozott pusztító válságot az euró
Az államilag támogatott hitelek csapdája
Több pénzt a családoknak!
Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!
Nagy bajban a kínaiak
Hamarosan fellélegezhetnek a fiatal munkanélküliek?