Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ezért jó nyugdíjasnak lenni

2013.08.19. 08:30 Pénzügyi Szemle

Az időskori fogyasztási szokások megváltozása alapvetően nem a pénzügyi jövedelem csökkenésének, hanem az egyre értékesebbé váló időnek köszönhető.

Szegény vagy gazdag? A kérdésre adott válaszban a mai gazdasági rendszerben többnyire a pénzügyi jövedelem szerepel, vagyis ha valakinek sok elkölthető jövedelme van, akkor gazdag, ha kevés, akkor szegény. Amerikai nyugdíjasok ugyanakkor bebizonyították, hogy ezt az egyszerű képletet megváltoztatja valami, ami nyugdíjas korban jóval értékesebb a pénznél: az idő. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Clock_kicsi.jpg

Amerikai kutatók - Mark Aguiar és Erik Hurst - megvizsgálták ugyanis, hogy miért csökken a mindennapi fogyasztási cikkekre - utazás, ruha, étel-ital - fordított kiadás idős korban, és arra jutottak, hogy a csökkenés nem indokolható a jövedelem visszaesésével. A nyugdíjasok ugyanis tartós fogyasztási javakra és szórakozásra nem költenek kevesebbet, mint korábban, tehát a munkajövedelmük visszaesésből származó jövedelemcsökkenést ha akarják, többnyire pótolni tudják más forrásból (megtakarítások, kevesebbet kell a gyerekekre költeni…).

De ha a jövedelem csökkenése nem indokolja az ételre, italra, ruhára és utazásra költött kevesebb pénzt, akkor vajon mi? A kutatók szerint a megoldás a megváltozott életformában keresendő, és abban, hogy ahogy egyre idősebbek leszünk, a pénznél egyre fontosabb lesz az idő. Ha ugyanis már nem kell dolgozni, akkor munkába járni sem kell – utazás -, drága öltönyöket sem kell venni, és bőven van idő otthon sütni-főzni, nem kell tehát a pár perces ebédidőben gyorsétteremre költeni.

A legszemléletesebb a kutatók szerint az otthoni főzés, amely azt mutatja, hogy idős korunkra a főzés alternatív költsége lecsökken, vagyis ha nem kell dolgozni, akkor több a szabadidő, több idő jut minden olyanra, amiért korábban keményen fizetni kellett. Az idő múlásával a jövedelem és a pénzbeli gazdagság csökken, az idő és a szabadidő által nyújtott gazdagság viszont növekszik, ez utóbbi azonban - miután lehetetlen számszerűsíteni vagy dollárban kifejezni – nem jelenik meg a jóléti kimutatásokban.

A kutatások világossá teszik, hogy életünk előre haladtával az idő egyre értékesebbé válik, amely érték azonban csak ritkán szerepel a jóléti felmérésekben. A nyugdíjas korú lakosság egy jelentős része például az Egyesült Államokban a pénzügyi jövedelemre vonatkozó statisztikák alapján „szegénynek” számít, holott az idő egyre növekvő értékét figyelembe véve könnyen lehet, hogy nem az. A kutatók szerint a szegénységet mérő statisztikákban a jelenleginél jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni az időre, amely életünk késői szakaszában bizonyítottan az egyik legfontosabb, hanem a legfontosabb értékünk.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Legyen rövidebb a nyári szünet?

Segítsen az állam, ha nincs saját lakásod?

Autópályát igen, tanári fizetést nem!

Még mindig a szüleiddel laksz?

Óvakodj a saját lakástól!

Elég volt a nagyvállalatok uralmából!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr895453755

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Ezért jó nyugdíjasnak lenni 2013.08.20. 09:38:09

A bejegyzést megosztották itt is: Coolhun.com

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.08.19. 12:54:24

Tehát ha a nyugdíjasok panaszkodnak a kevés nyugdíjra, akkor azt kell válaszolni, hogy cserébe viszont ott van az a rengeteg értékes idő. Úgy, hogy ezért nem is szegények.
Ügyes... :DDD

bankvezér 2013.08.19. 12:59:00

"Ha ugyanis már nem kell dolgozni, akkor munkába járni sem kell – utazás -, drága öltönyöket sem kell venni, és bőven van idő otthon sütni-főzni, nem kell tehát a pár perces ebédidőben gyorsétteremre költeni."

Jöhet a kinyúlt tréning ruha, a mamusz cipő és a csirke far-hát orrba-szájba. :))
süti beállítások módosítása