Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Olcsóbb örömlányok, elzavart háziállatok

2013.08.16. 08:31 Pénzügyi Szemle

A brit háztartások életét alaposan megváltoztatta a gazdasági válság, kevesebbet járnak étterembe, spórolnak a fogorvoson, az örömlányokon és a háziállatokon. A levegő viszont tisztább, és többen kertészkednek.

Harry Wallop, a Daily Telegraph publicistája összeszedte a gazdasági válság 15 legnyilvánvalóbb hatását a brit háztartások fogyasztói szokásaira (az eredeti összeállítás itt érhető el):

1, A britek a pénzügyi- és gazdasági válság hatására kevesebbet járnak étterembe, vagyis a péntek-szombat esti tradicionális éttermi vacsorákat jóval szerényebb otthoni étkezésekre cserélték. Az éttermek rosszul, a mikrohullámú sütőket és gyorsfagyasztott ételeket gyártó vállalkozások jól jártak.

P_15_kicsi.jpg
2, A munkanélküliség és a bizonytalan kilátások miatt egyre kockázatosabb, és legfőképp drágább lett a külön költözés, ami a felnőtt gyermekek kirepülését és a válásokat is megnehezítette. A válások száma 23 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban.

3, A britek a válság hatására józanabbak lettek, az alkoholfogyasztás a vizsgált időszakban mintegy 15 százalékkal csökkent, köszönhetően az emelkedő áraknak, a megugró adóknak, és a visszaeső jövedelmeknek.

4, Következzen egy pozitív változás: a károsanyag-kibocsátás mintegy 14 százalékkal esett vissza, köszönhetően a kevesebb autónak, az ipari termelés visszaesésének és a több biciklinek. Nagy-Britanniában ma egymillióval többen bicikliznek rendszeresen, mint a válság előtt.

5, A britek rákaptak a kertészkedésre, hódítanak az otthon termesztett zöldségek, és egyre gyakoribbak a „hazaiból” készített uzsonnák és ebédek is.

6, A válság ugyanakkor magával hozta a brit fogak romlását, amit a fogorvosra költött pénzek kétszámjegyű visszaesése is mutat.

7, A boltokban hódít a gyengébb minőségű élelmiszer, és az erre szakosodott külföldi üzletláncok. Népszerűek a helyi „százforintos boltok”, és az egyet fizet, kettőt vihet akciók.

8, Az éttermekben meredeken visszaesett a desszert-fogyasztás, vagyis sokan azok közül, akik a főfogást még megengedhetik maguknak, a desszerten már spórolni kényszerülnek.

9, A televízióban vetített filmeket megszakító kereskedelmi reklámok maximális hossza óránként 7 percről 12 percre nőtt. Kell a bevétel a televíziós társaságoknak is…

10, A háziállatok a válság nagy vesztesei, miután a házi kedvencek mindennapi megélhetési költségei a legkönnyebben megvágható kiadásoknak bizonyultak. A szabadon engedett kutyák és macskák száma mintegy 65 százalékos emelkedést mutat a válság kirobbanása óta. A krízis még a tisztességben megöregedett versenylovakat sem kímélte…

11, Megugrottak ugyanakkor a pizsama és hálóing értékesítések, ami arra enged következtetni, hogy a derék britek az esti „kimozdulások” helyett gyakrabban koptatják a kanapékat a televíziók előtt, mint tették azt a válság előtt.

12, A britek egyre gyakrabban választják a jóval költségkímélőbb zuhanyzást a nagy kád vízben lubickolás helyett. A tusfürdő-gyártók örülnek, a habfürdő-gyárak szomorkodnak.

13, A britek a nyaralás költségeit is visszavágták, egyre népszerűbbé váltak a belföldi utak.

14, A magánoktatás érdekes módon nem mutatott látványos visszaesést, ez azonban elsősorban nem a tehetős brit csemetéknek, hanem a gazdag kínai és orosz szülők megrendeléseinek köszönhető.

15, A válság mindenkit elér, a legősibb mesterséget űzők mintegy 50 százalékos árcsökkentést voltak kénytelenek elszenvedni, amihez még ráadásul a forgalom visszaesése is társult. 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Segítsen az állam, ha nincs saját lakásod?

Autópályát igen, tanári fizetést nem!

Még mindig a szüleiddel laksz?

Óvakodj a saját lakástól!

Elég volt a nagyvállalatok uralmából!

Adóemelés, megszorítás? - Ezt alaposan benéztük

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr1005458594

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása