Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Durván túlfizetik a köztisztviselőket

2013.08.14. 08:31 Pénzügyi Szemle

Az Egyesült Államok túlfizeti a köztisztviselőit, mind a fejlett gazdaságok átlagához, mind az amerikai magánszektorhoz képest.

Washingtonban vélhetően jó néhányan ferde szemmel néznek Andrew G. Biggsre, az American Enterprise Institute kutatóintézet közgazdászára, aki kimutatta, hogy az USA jócskán túlfizeti a köztisztviselőket. Biggs eredeti elemzése itt érhető el.

Köztisztviselői fizetések a különböző bérkategóriákban (kékkel USA, pirossal OECD-átlag)

Posztba_nagy_5.jpg

Egy 2011-es tanulmányban Biggs már kiszámolta, hogy az amerikai hivatalnokok 37 százalékkal kapnak több fizetést, mint a hasonló tapasztalattal és képzettséggel rendelkező magánszektorbeli társaik. Most idéz egy OECD-elemzést, amely kimutatja, hogy az amerikai köztisztviselők akár 100 százalékkal is magasabb fizetést kaphatnak, mint az OECD fejlett országainak átlaga (lásd fenti grafikon).

Emellett azt is kiszámolja, hogy az amerikai központi kormányzat alkalmazottai jóval több béren felüli juttatást kapnak, mint a hasonló fejlettségi szinttel rendelkező OECD-országbeli társaik, továbbá arra is rámutat, hogy a magasabb amerikai fizetéseket és juttatásokat nem indokolja sem a magasabb iskolai képzettség, sem a több munkatapasztalat.

Biggs azt is megjegyzi, hogy a számításait az amerikai költségvetési hivatal is leellenőrizte, és bár ők kisebb mértékű túlfizetést találtak - köztisztviselői fizetések átlagosan 16 százalékkal a magánszféra hasonló állasaiban kapott pénzek fölött -, a gáláns közalkalmazotti bérezés tényét nem sikerült cáfolni.

A kutató - lévén igencsak ingoványos területre tévedt - óvatos következtetéseket von le az elemzésekből, és hangsúlyozza, hogy különösen ezekben a feszített gazdasági időszakokban az USA-nak kétszer is meg kell gondolnia, hogy a központi állami intézményeket milyen bérköltségek mellett üzemelteti. Tény, hogy ha a költségvetésre ráfér a szigorítás, és vannak, akik a számok alapján indokolatlanul sokat keresnek, akkor logikusan adódik a következtetés, hogy csökkenteni kell a közalkalmazotti béreket vagy juttatásokat.

Itt ugyanakkor nem tart a törvényhozás, ez a lépés konkrétan még nincs napirenden, így egyelőre csak a tényt kell rögzíteni, miszerint a washingtoni alkalmazottak egy jelentős részét igencsak bőkezűen jutalmazzák…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Segítsen az állam, ha nincs saját lakásod?

Autópályát igen, tanári fizetést nem!

Még mindig a szüleiddel laksz?

Óvakodj a saját lakástól!

Elég volt a nagyvállalatok uralmából!

Adóemelés, megszorítás? - Ezt alaposan benéztük

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr105458892

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

na4 2013.08.14. 11:03:24

Nemcsoda, ha az USA egyre jobban eladósodik. A megoldás: a tintanyalók 95%-t ki kell rúgni, és be kell vezetni az elektronikus, digitális államot, ahol az ügyintézés elektronikusan zajlik. Egyszerűbb, gyorsabb, és lényegesen olcsóbb.

bankvezér 2013.08.14. 12:16:12

"Washingtonban vélhetően jó néhányan ferde szemmel néznek Andrew G. Biggsre, az American Enterprise Institute kutatóintézet közgazdászára, aki kimutatta, hogy az USA jócskán túlfizeti a köztisztviselőket."

Akik azt mondják,hogy Obama szocializmust hoz létre az USA-ban, azok az ilyen elemzéseket szokták felhasználni bizonyítékként.

zona62 2013.08.14. 19:30:16

Csalóka ez efféle összevetés.
Mig pl Németo.ban a bér mellé tisztességes nyugd1jat,ingyenes gyógyitást meg a gyerekeinek jó oktatást kap a delikvens,addig az USA ban ezekért általában mélyen zsebbe kell nyúlni..

kacsa232 2013.08.15. 08:53:26

@na4: itt is az lenne a megoldás,csak a másik kérdés,hogy hová tennéd őket utána?

Mert szerintem a hazai köztisztviselők 1/3-a nélkül is elmenne a rendszer,főleg,ha sok esetben áttérnénk az elektronikus ügyintézésre.
süti beállítások módosítása