Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Kamuznak a cégvezetők

2013.08.09. 08:31 Pénzügyi Szemle

Ha kevesebb lenne a vállalati nyereségadó, akkor vajon több pénz jutna beruházásra és több lenne a munkahely?

Egyre több szó esik az amerikai vállalati nyereségadó esetleges csökkentéséről, amely így elképzelhető, hogy a jelenlegi 35 százalékról akár 28 százalékig is mérséklődhet. A vállalati lobbi időt és energiát nem kímélve mindent bevet, hogy az elnöknél jó pontokat szerezzen, hangsúlyozza például, hogy a 35 százalékkal az amerikai vállalatok fizetik a legtöbb adót a fejlett gazdaságok sorában, amely magas adó nem teszi lehetővé a munkahelyteremtést és a beruházásokat, arról nem is beszélve, hogy a nemzetközi piacokon is rettentő versenyhátránnyal szembesülnek. Robert B. Reich, a Berkeley professzora ugyanakkor úgy látja, hogy mindez csupán szemfényvesztés. Az eredeti vélemény itt olvasható.

P_nagy.jpg

A professzor szerint három súlyos csúsztatás is van a történetben:

- Az amerikai végek többsége ugyanis valójában nem 35 százalékkal adózik, hanem a különböző kedvezményeknek köszönhetően ennél jóval kedvezőbben. Az átlagos effektív adókulcs az USA-ban 27,1 százalék, ami már kevesebb a fejlett gazdaságok átlagánál. Arról nem is beszélve, hogy minél nagyobb egy cég, annál több kedvezményt tud igénybe venni, vagyis azok a vállalatok, akik a leginkább panaszkodnak, valójában még ennél a 27,1 százaléknál is jóval kevesebbet adóznak.

- Mi a helyzet a beruházásokkal és a munkahelyteremtéssel, amire való igaz, égető szükség van az USA-ban? A professzor szerint, ha kevesebbet adóznának a vállalatok, akkor egyetlen egy munkahellyel sem lenne több, a beruházásokhoz szükséges pénz ugyanis már most is hegyekben áll a céges trezorokban. Az amerikai vállalati szektor ugyanis közel 2000 milliárd dollárnyi tartalékkal, vagyis készpénzzel rendelkezik, amiből akár már holnap meg lehetne kezdeni a beruházásokat és a munkahelyteremtést. Pénz tehát van, az ok, ami miatt elmaradnak a beruházások pedig nem a magas adó, hanem az, hogy a válság miatt nincs kereslet a termékekre, vagyis hogy nincs fizetőképes vásárlói réteg.

- És ami a nemzetközi versenyképességet illeti: az amerikai nagyvállalatok már igazából nem is amerikaiak, hanem a bolygó minden pontján jelen lévő, nemzetközileg tökéletesen integrált óriások. Adózni többnyire nem is az USA-ban adóznak, sőt még az is „megesik”, hogy azokba az országokba csoportosítják az adófizetést, ahol kedvezőbbek az adózási feltételek.

A professzor véleménye szerint szó sincs „szegény vállalatok, akik sokat adóznak” kezdetű szólamról, és bár valóban úgy tűnik, hogy az adó csökkenni fog, ettől még naivitás lenne azt várni, hogy több lesz a munkahely vagy a beruházás.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Autópályát igen, tanári fizetést nem!

Még mindig a szüleiddel laksz?

Óvakodj a saját lakástól!

Elég volt a nagyvállalatok uralmából!

Adóemelés, megszorítás? - Ezt alaposan benéztük

Nem hinnénk, hogy ezek a világ legdrágább városai

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr385447777

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.08.09. 12:08:54

Ez a Robert B. Reich professzor egy okos, és korrekt ember.
Egyetértek azzal, amit állít.
süti beállítások módosítása