Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ha nincs munkahely, jönnek a gyújtogatók

2013.07.14. 08:30 Pénzügyi Szemle

Ha egy gazdaságban elégtelenül működik a munkaerőpiac, sok az adminisztratív akadály és az állam mindenbe beleszól, akkor még az évi 5-6 százalékos GDP-növekedés is kevés lehet.

Egyiptom 2008 előtt még évi 5-6 százalékos növekedési tempót diktált, ez a gyors fellendülés sem volt elég azonban ahhoz, hogy a gazdaság elegendő munkahelyet teremtsen a nagy számú fiataloknak és a társadalom egészének. A munkanélküliségi ráta 10 százalék fölé, a fiatalok körében mért munkanélküliség 25 százalék fölé lendült, beütött a nemzetközi krízis, az egyiptomi politikai vezetést pedig elsöpörte a népharag, gyújtogatókkal, utcai zavargásokkal és tankokkal. A témáról bővebben itt olvashat.

Egyiptomi GDP alakulása

Egyiptom_nagy.jpg

A 2011-es kormányváltás után úgy tűnt, hogy következhet a gyors talpra állás, a gazdaságban - és főleg a munkaerőpiacon - azonban olyan egyensúlytalanságok épültek ki a válság előtt és alatt, amit nem lehet egyik napról a másikra eltüntetni.

Az első számú probléma, ami megbénította a gazdaságot és az utcai zavargásokhoz vezetett, a rossz struktúrájú és elégtelenül működő munkaerőpiac volt. A magánszféra működését a számtalan bürokratikus szabály és adminisztratív akadály hátráltatta, az oktatás nem megfelelő működése nyomán a fiatalok nem rendelkeztek a magánszférában használható tudással, végül a magánszféra képtelen volt felszívni a gyorsan növekvő népességet és a fiatal munkakeresőket.

Az állam - észlelve a munkaerőpiac elégtelen működését – igyekezett annyi munkaerőt felszívni, amennyit csak lehetett, ez azonban még nagyobb nyomást helyezett a költségvetésre, és akaratlanul is tovább építette a bürokratikus akadályokat. A globális pénzügyi krízis végül megpecsételte az ezer sebből vérző egyiptomi gazdaság sorsát, és lenullázva az addig papíron imponáló 5-6 százalékos éves növekedés ütemet, megadta a kegyelemdöfést a politika rendszernek is.

Az utcai zavargások nyomán visszaesett a turizmus, az új gazdasági vezetés fájdalmas reformokra kényszerült, és nagyon úgy fest, hogy az IMF még 2012-es előrejelzése, mely szerint hamarosan visszatérhet az 5,0 százalékos gazdasági növekedés, hiú ábránd marad.

A történet tanulsága, hogy - még azokban az egyébként békés országokban is, ahol nem kell utcai zavargásoktól és katonai puccsoktól tartani - egy gazdaság hosszú távú kiegyensúlyozott működése csakis egészséges demográfia és jól működő munkaerőpiac mellett képzelhető el, ahol az oktatás színvonala magas, a privátszférát nem lassítják feleslegesen bonyolult bürokratikus szabályok, és az állam a lehető legkevésbé avatkozik bele a tiszta piaci folyamatok alakulásába.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért csúszott le Olaszország

Hátulról is támadnak a devizahitelek

Így érhetnénk utol Svédországot

Sírjunk-e a londoni magyarokért?

Összeomlik, vagy tovább robog Kína?

Így törhetsz ki a szegénységből

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr365400164

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.07.14. 09:42:29

Az ilyen posztokról a hülye professzor bolhakísérlete jut eszembe.
Egyszerűen unom már a szándékos félremagyarázást.
Mindenki tudja, hogy az úgy nevezet "arab tavasz" az USA, Franciaország, stb. komoly pénzügyi és katonai háttértámogatását élvezi.
De erről a posztban nem írnak.

Melampo 2013.07.16. 23:34:34

Olyan egyszerű a recept! Végy néhány ezer leselejtezett kalasnyikovot, némi lőszert, juttasd el egy olajkitermelő ország ellenzékéhez, adj hozzá néhány gátlástalan zsoldost irányítónak és kiképzőnek, majd ha a polgárháború amit kirobbantottál (mire jó az internet)tönkretette az olajkitermelést és a kieső termelés miatt szűkülő kínálat felverte az olajárakat, kasszírozd be a jól megérdemelt többletbevételt.
süti beállítások módosítása