A top 350 vállalat vezetője az Egyesült Államokban átlagosan 273-szor annyit keres, mint az átlag melós.
Az, hogy egy vállalat első embere, vagy vezérigazgatója keressen jóval többet, mint a „mezei” dolgozó, az evidens, az ugyanakkor már sehol sincs megírva, hogy mennyi legyen a szorzó. Nos, az USA-ban, ahol az elmúlt években igencsak felerősödtek a jövedelmi különbségekről szóló viták, ez a szorzó 273 az egyhez. A téma részletes elemzése itt olvasható.
Az Economic Policy Institute kutatóintézet elemzése ugyanis kimutatja, hogy az árbevétel alapján legnagyobb 350 amerikai vállalat vezérigazgatója átlagosan – opciókkal és minden egyéb juttatással együtt – 14,1 millió dollárt keresett 2012-ben, ami a 2009-es válságos évhez képest 37,4 százalékos emelkedést jelent.
A vállalatvezetők fizetése nem volt mindig ennyivel magasabb az átlagfizetésnél: bár a mostani 273-as szorzó elmarad a 2000-ben mért 383-as csúcstól, 1965-ben a vezérigazgatók még csak 20-szorosát kereték az átlagos fizetésnek.
A tendencia egyébiránt nem csak a vezérigazgatók és az átlagos dolgozók között figyelhető meg, hanem a képzett és a képzetlen munkavállalók között is tetten érhető. Ez alapján a jövőt illetően az a kép rajzolódik ki, hogy aki képzett, diplomás és esetleg vezetői babérokra tör, az sokkal-sokkal többet fog keresni, mint aki könnyen helyettesíthető, vagy akár kétkezi munkát végez. A jövőben tehát még inkább igaz lesz, hogy megéri tanulni, diplomát szerezni, és egy nagy cégnél megkísérelni minél magasabbra kapaszkodni a ranglétrán. A fizetés szempontjából legalábbis mindenképp.
Még egy érdekes összefüggésre hívták fel a figyelmet az Economic Policy Institute kutatói, jelesül hogy a vezérigazgatók jövedelme szoros együttmozgást mutat a S&P 500 részvényindex alakulásával, ami nem is meglepő, hiszen ha a részvényárak masszívan emelkednek, akkor az opciós juttatások és az egyéb bónuszok értéke és összege is megugrik.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Roskadozunk az adósság-teher alatt
Miből élnek a magyar családok?
Szinte csak Magyarországról nincs vita
Tömegek élnek napi 300 forintból
A lakásunk miatt nincs állásunk?
Ezért okoztak ekkora bajt a frankhitelek