Ha a bank viszi a kocsit vagy a válság miatt kirúgnak a munkahelyről az rossz, ennél azonban sokkal rosszabb, ha napi 300 forintból kell megélni.
Bolygónk 7 milliárd lakosából 1,1 milliárdan maximum ennyiből – vagyis 1,25 dollárból per nap – élnek, azaz nincs pénzük nem hogy autóra vagy lakásra, de még oktatásra, egészségügyre, sőt ruhára és enni-innivalóra sem. Az emberiség egyik legfontosabb feladata éppen ez, tehát a szegénységi küszöb alatt élők számának jelentős csökkentés. Mindez egyáltalán nem lehetetlen, a szegénységben élők száma ugyanis 1990 és 2010 között már csökkent 1 milliárd fővel, miért ne lehetne ezt megismételni a következő 15-20 évben is?
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!
Szegénységi küszöb alatt élők száma
Forrás: The Economist
A fönti grafikonról is leolvasható tendenciáért elsősorban Kína a „felelős”, amely 1980 és 2010 között mintegy 680 millió embert emelt ki a szegénységből, és csökkentette az országban élő szegények arányát 84 százalékról 10 százalékra. Hogyan sikerült ez a csodával határos előrelépés? A kulcs a gazdasági növekedés volt, amely – bár a jövedelmek elosztása többnyire „igazságtalan” – munkahelyeket teremtett és jövedelmet biztosított a szegénységi küszöb alatt élőknek is.
Ezt a receptet kell követnie Indiának és Afrikának is, az ENSZ kutatói ugyanis rámutatnak, hogy a szegénység csökkentésében 2/3 részt a gazdasági növekedés, 1/3 részt pedig a jövedelmi különbségek mérséklése vesz részt. A tendencia ilyen szempontból biztató, a fejlődő világ átlagos gazdasági növekedése ugyanis az 1960-2000 között mért 4,3 százalékról 2000-2010-ben 6,0 százalékra gyorsult, ami jó alapot adhat a szegénység csökkentéséhez.
Ahhoz, hogy a következő 15-20 évben további közel 1 milliárddal csökkenjen a szegények száma, elsősorban az kell, hogy az érintett országok a monopolizált és gyakran diktatorikus gazdasági rendszerekből áttérjenek a liberalizált gazdasági modellhez. A monopóliumok leépítése, a versenyt korlátozó vámok és szabályok eltörlése és a jogbiztonság megteremtése révén vonzó befektetési célponttá lehetne tenni a szegénységgel küzdő országokat, ami gyors növekedést generálhatna.
Ha mindez megvalósulna, akkor az ENSZ szerint megismétlődhetne a Kínában véghez vitt gazdasági csoda, és 2030-ra India és Afrika vezetésével valóban jelentősen csökkenhetne a szegénységi küszöb alatt élők száma, akár a célként kitűzött 1 milliárd fővel is.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A lakásunk miatt nincs állásunk?
Ezért okoztak ekkora bajt a frankhitelek
Óriási bakot lőtt az EKB
Erre számíthatnak a jövő nyugdíjasai