A Nobel-díjas közgazdász szerint a lakás borzasztó befektetés, elismeri ugyanakkor, hogy remek érzés saját otthonban élni.
Robert Shiller - aki épp a napokban nyerte el az idei közgazdasági Nobel-díjat – megvizsgálta az amerikai lakáspiac 1890 és 1990 közötti alakulását, pusztán befektetői szemmel, és arra a következtetésre jutott, hogy a lakásbefektetés szinte semmilyen értékelhető reálhozamot nem termel. Mint befektetés, a részvénypiac és a működőtőke beruházás – vagyis ha az ember a saját vállalkozásába fektet – sokkal jobban hoz. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Shiller szerint ugyanakkor ketté kell választani a befektetést az otthonteremtéstől, és a végső döntés meghozatalakor figyelembe kell venni befektetői szemmel nem számszerűsíthető tényezőket is. Saját otthonban lakni ugyanis a legtöbb ember számára elsősorban nem befektetést jelent. Ha ugyanis a bérlettel hasonlítjuk össze, a saját otthon számtalan előnnyel jár: a nyugalom, a megszokott környezet, a biztonságérzet, a tudat, hogy nem kell alkalmazkodni a főbérlőhöz, hogy oda verem be a szöget a falba ahova akarom, hogy akkor és úgy újítom fel a fürdőszobát, ahogy nekem tetszik.
Igaz tehát, hogy pusztán mint befektetés, az Egyesült Államokban kimutathatóan gyengén szerepelnek a lakások, mégis, az emberek többsége szívesen vállalja a lakásra költött pénzén elszenvedett gyengébb befektetési hozamot.
Korábbi posztunkban rámutattunk, hogy a magas lakástulajdon hányad milyen kockázatokkal jár a teljes gazdaságra nézve, kezdve a munkaerőpiac merevvé válásától az innovációra és beruházásokra költhető lakossági pénzek lekötésén át egészen a munkába járással töltött átlagos idő emelkedéséig. Robert Shiller ezeket a negatívumokat, és a saját otthonnal járó pozitívumokat figyelembe véve az amerikaiak számára két tanácsot fogalmaz meg.
Az első szerint, pusztán csak befektetési célból ne vásároljanak lakást, próbálják meg inkább valamely vállalkozásba – saját cég, tőzsdei társaság – fektetni a pénzüket. A másik tanács pedig az, hogy különösen óvakodjanak a lakásvásárlástól azokban az időkben, maikor pezseg a piac. Ha azt olvassák a hírekben, hogy az ingatlanárak évek óta évi 10 százalékkal emelkednek, hogy a lakáson csak nyerni lehet, és a bankok két kézzel öntik az ingatlanhiteleket, akkor egészen biztos, hogy épp buborékot fújnak az ingatlanpiacon, aminek hamarosan véget vet egy jó kis összeomlás.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Így kellene módosítani az államadósság-szabályt
Dickens és a magyar pénzügyi válság
Megint meg kell menteni az önkormányzatokat?
Eszetlenül öntjük a kukába az ételt
Elkerülhettük volna az összeomlást?
Kötelet húznak a politikusok