Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Megsegíti-e az IMF a forintot?

2013.10.04. 08:30 Pénzügyi Szemle

A Fed lassuló pénzpumpájáról érkező hírektől nagyon megijedtek a feltörekvő piacok. Jól jönne egy nagyon erős szereplő, aki megígérné, hogy megment mindenkit, akit kell.

Az amerikai jegybank májusi jelzése, mely szerint hamarosan elkezdi visszavonni a piacokról a likviditást, és emelni az alapkamatot, jókora felfordulást okozott elsősorban a feltörekvő piacokon. A feltörekvő devizák gyengültek, a kötvényhozamok emelkedtek, a tőkeáramlás lefagyott, olyannyira, hogy a Fed végül szeptemberben – látva a törékeny pénzügyi piacokat – vissza is lépett a szigorítástól. Jól látható, hogy a piacok rettegnek attól, hogy lélegeztetőgép nélkül maradnak, az ugyanakkor sehol sincs megírva, hogy miért ne tölthetné be más ezt a lélegeztetőgép szerepet. Mondjuk az IMF. Az eredeti elemzés itt érhető el.

IMF_nagy.jpg

Októberben összeülnek az IMF és a Világbank illetékesei, hogy megvitassák a szervezetek következő időszakra vonatkozó stratégiáját, amely remek alkalmat biztosítana arra, hogy a Valutaalap támogatásáról biztosítsa a Fed hamarosan lassuló pénzpumpája miatt aggódó feltörekvő országokat – véli Gita Gopinath, a Harvard University professzora.

A közgazdász rámutat, hogy a pénz- és tőkepiacoknak az esetek döntő többségében elég egy ígéret, hogy megnyugodjanak - az EKB elnöke 2012 júliusában pont egy ilyennel, a “whatever it takes” kezdetű ígérettel stabilizálta az eurózónát -, a lényeg az, hogy az ígéret egy nagyon erős piaci szereplőtől érkezzen, aki elkötelezett és hiteles.

A G-20 országok a Lehman Brothers összeomlását követően például összeültek, és ígéretet tettek arra, hogy biztosítják az IMF számára a szükséges pénzügyi forrásokat, kerül, amibe kerül. Most is valami hasonlóra lenne szükség, vagyis arra, hogy a legerősebb országok odaálljanak az IMF mögé, és megígérjék, hogy ha a Fed szigorodó monetáris politikája miatt bármely feltörekvő ország bajba kerül, akkor az IMF jön és segít. Ehhez természetesen az kell, hogy az IMF előkészítsen olyan hitelprogramokat és hitelkereteket, melyek baj esetén gyorsan és könnyen igénybe vehetők, a G-20 országok pedig megígérjék, hogy annyi pénz lesz, amennyi csak kell.

Ekkor akár el is lehetne kezdeni a szigorítást az USA-ban, ott lenne ugyanis a G-20 és az IMF ígérete, ami stabilizálhatná a feltörekvő piacokat. És könnyen lehet, hogy akárcsak 2012 nyarán az eurózónában, most is bőven elegendő lenne egy hiteles ígéret…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hatalmas öngólt lőhet az USA

Ezért ütött ekkorát a válság Magyarországon

Újra ketyeg a görög bomba

Így csökkenthető a spekuláció - az IMF szerint

Megöli a beteget a brüsszeli recept?

Nobel-díjas támasz a devizahitelesek mentéséhez

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr725549057

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

vomit 2013.10.17. 12:17:40

hacsak igy nem
IMF Proposal to Tax Bank Deposits
www.batr.org/negotium/101613.html
süti beállítások módosítása