A termelékenység érezhetően emelkedik recessziók és gazdasági válságok alatt, amire két logikus magyarázat adható: minden dolgozó érzi a szorult helyzetet, és keményebben hajt, avagy a vállalatok szelektálnak és kirúgják a kevésbé hatékony dolgozókat.
Recessziók idején kimutathatóan javul a vállalati szektor hatékonysága, vagyis a cégek termelékenyebbé válnak. Ezekben a helyzetekben jellemzően kevesebb dolgozóval érnek el hasonló teljesítményt, mint a válság előtti években, hogy aztán a viharfellegek elmúltával a kibontakozó fellendülésnek már hatékonyabban vághassanak neki. A válság tehát végső soron jótékonyan hat(hat) a cégekre, megújulást és hatékonyságjavulást hozva a békeévekben elkényelmesedő vállalati struktúrákra. De vajon mivel magyarázható a válság alatt végbemenő termelékenység-növekedés? Az eredeti elemzés itt érhető el.
Három amerikai közgazdász, Edward P. Lazear, Kathryn L. Shaw és Christopher Stanton, a Stanford University és a University of Utah kutatói a 2007-09-es időszakra vonatkozóan megvizsgáltak egy több tízezer főt foglalkoztató nagy amerikai vállalatot, és arra jutottak, hogy a termelékenység növekedésének alapvetően két forrása van, melyekből az egyik jóval erőteljesebb.
Az első - amely az átlagosan 5,4 százalékos hatékonyságjavulás több mint 85 százalékáért felelős - szerint a vizsgált recessziós időszakban a munkavállalók döntő többsége keményebben dolgozott, függetlenül az iskolai végzettségtől vagy a beosztástól. Ennek oka kettős, egyrészt az általános létszámleépítés nyomán a felszabaduló feladatokat kénytelenek voltak ellátni, másrészt az elbocsátásokat látva minden munkavállaló a nyakán érezte a kést, és önkéntelenül is többet igyekezett teljesíteni.
A termelékenység-növekedés másik – egyben gyengébbik - oka a munkaerő szelekciója, vagyis az a folyamat, melynek során a vállalat a gyengébb hatékonyságú munkavállalóit bocsátja el, ami automatikusan javítja a „megmaradó” erőforrások átlagos termelékenységét.
Összességében tehát az látszik a felmérésből, hogy a vállalatok a munkaerő szelekcióját nem alkalmazzák hatékonyan, vagyis recessziók idején „véletlenszerűen” építik le a munkavállalókat, aminek ugyanakkor jókora pozitív hozadéka az, hogy a megmaradó dolgozók ugyanakkora fizetésért is keményebben hajlandóak dolgozni. Az is kimutatható, hogy minél mélyebb a recesszió, ez a hatás annál erősebb, amiből azonban a kutatók arra következtetnek, hogy a válság elmúltával a dolgozók ismét elkényelmesedhetnek, vagyis a békeévekkel az extra hatékonyság is könnyen odaveszhet.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nagy bajban a kínaiak
Hamarosan fellélegezhetnek a fiatal munkanélküliek?
Itt várható a következő összeomlás
Készüljünk a tartósan gyengébb forintra?
Magaddal szúrsz ki, ha magasabb minimálbért követelsz?
Legyen rövidebb a nyári szünet?
Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!
2013.08.30. 08:30 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
_Epikurosz_ 2013.08.30. 14:02:39
5,4%. Ennyi lenne a természetes maximum hatékonyságnövekedés. Fizikai munkáról van szó?
fidesz=mszp 2013.08.30. 23:13:27
Lehet, hogy a leendő szíriai háború is az emberiség érdekében fogják kirobbantani? Fegyvergyártó cégekben dolgozó munkás emberek érdekében. Hogy ösztönözzék őket a termelékenységre, a cég iránti lojalitásra, hogy a cég biztos munkahellyel és szociális hálóval viszonozza a bizalmat.
repecs 2013.08.31. 05:31:15
magyar ember teli szájjal 2013.08.31. 08:17:45
Sir Galahad 2013.08.31. 08:41:36
Mr. Waszabi 2013.08.31. 08:58:35
Mr. Waszabi 2013.08.31. 09:09:03
Másrészt a részvényeket értékelő mutatók közt van olyan is, amelyik a cég egy főre eső profitját mutatja, tehát ez is egy érdekeltséget képez. A mutatókon lehetne korszerűsíteni, a részvényesi érdekeltségen viszont nem.
kvadrillio 2013.09.01. 14:02:05
RABSZOLGATARTÓI STÍLUS !!!
SZTEM ÚJRA ELINDUL MAJD EGY RABSZOLGAFELSZABADÍTÁSI AKCIÓ AZ EGÉSZ VILÁGON !
akapitalizmusbaromsag 2013.09.01. 15:35:27
Ez miért pozitív ? Mármint a dolgozóknak.
Kolb Ace 2 2013.09.01. 22:23:50
Magyarországon a béreket is nyugati színvonalra kéne javítani ahhoz hogy nyugati színvonalon dolgozzon a munkás.