A költségvetések rendbe tételéhez elengedhetetlen a kisebb és hatékonyabban működő állam létrehozása, azaz valahogy hatékonyabbá kellene tenni a közalkalmazottakat, a kérdés már csak az, hogy hogyan.
Közgazdászok megvizsgálták annak lehetőségét, hogy különböző ösztönzőkkel – elsősorban bónuszokkal, jutalmakkal és teljesítményarányos fizetésemeléssel – vajon gyorsabb és pontosabb munkára foghatók-e a közalkalmazottak. (Bővebben lásd "Hogyan tehető hatékonyabbá a közszféra?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Milyen szép is lenne, ha az orvos, a tanár, vagy a munkaügyi hivatalban dolgozók teljesítményarányos fizetést kapnának. Hatékonyabban működhetne az állam, javulnának a közszolgáltatások, sőt végső soron talán még olcsóbbá is válhatna a központi rendszerek fenntartása.
Kutatók az elmúlt bő egy évtized tapasztalatai alapján kimutatták, hogy mindez reális, azaz különböző ösztönzőkkel javítható a teljesítmény a közszférában – néhány területen egyébként már működik is -, az ördög ugyanakkor a részletekben rejlik, azaz a rendszer sikere azon múlik, hogy miként határozzák meg a feltételeket.
A túl nagy ösztönzés túlkapásokhoz vezet, egy brazil példában például az adóhatóság emberei a fizetésükön felül további 50 százaléknyi év végi bónuszt kaptak, amennyiben szép számmal szállították az adócsalókat/adóelkerülőket. Nem nehéz elképzelni, hogy repkedtek a büntetések, ami jókora felháborodáshoz vezetett. Magyarországon például bizonyára megszaporodnának a nyugta nélkül kiadott, egy gombóc fagyi vagy szál virág után kirótt több százezres büntetések…
Az ösztönzés csakis akkor lehet hatékony, ha a fizetés egy szerényebb részarányát képezi a teljesítményarányos bónusz – mondjuk 5-10 százalékát -, a közalkalmazottak elé reális célokat tűznek ki, a dolgozókat pedig kisebb csapatokba rendezik, ahol mindenki a csapat sikerében érdekelt.
A rendszernek természetesen vannak buktatói, a csoportokban például felütheti fejét a „lógás”, a célok teljesítésének mérése pedig plusz munkát igényel. Az ugyanakkor kétségtelen, hogy ha a közalkalmazottak érdekeltek lennének a rendszer jobb működésében, akkor valóban javulhatna a szolgáltatás minősége. Ki tudja, talán a válság kikényszeríti a teljesítményarányos fizetéseket a közszférában, érdekes lenne, annyi biztos.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Náci kártérítést kérnek a görögök
Így talán megmenekülhet Európa
Még drágább benzin jöhet
Túl sokat keresel, értsd meg!
Magyarország, a beteg olimpikon
Fogyókúra adóval, bírsággal