Az idei szárazság és a szélsőséges időjárás az üvegházhatású gázok és a globális felmelegedés felé terelték a figyelmet - ismét fel is merült a szén-dioxid adó bevezetésének ötlete.
Minthogy a tudósok szerint a szélsőséges időjárás és a környezeti károk egy részéért a szén-dioxid kibocsátás a felelős, így logikus, hogy ha adót vetnek ki a káros gázra, az csökkenti majd a kibocsátást. (Bővebben lásd a Hatékony lehetne a szén-dioxid adó? című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A bolygó lakói így két úton is nyernek: egyrészt alacsonyabb lesz a szén-dioxid kibocsátás, másrészt az államoknak extra adóbevételük keletkezik, melyet a környezeti károk enyhítésére és alternatív energia projektek támogatására – erdőt telepíteni, öntözni, napkollektort támogatni - lehet költeni.
A terv logikusan hangzik, azonban több kérdést is felvet. Egyrészt, hogy ki fizesse meg az új adót? Egy ipari létesítmény esetében egyértelmű, de mi a helyzet a személyautókkal, ott ki fizessen? Fizessenek az autógyárak, vagy a tulajdonosok, netán építsék be az új adót benzin árába?
Másik - jóval összetettebb - kérdés, hogy miként vehetők rá a nagy feltörekvő gazdaságok az új adó bevezetésére? A szén-dioxid kibocsátás szempontjából ugyanis szinte mindegy, hogy a gázt az Egyesült Államok vagy épp Kína juttatja a levegőbe, a lényeg a bolygó teljes kibocsátása. Az a rendszer pedig, amit mondjuk csak az USA és Európa fogad el, teljes mértékben működésképtelen lenne.
Ahhoz, hogy a rendszer működjön, nem csak hogy minden fontos ipari országnak el kell fogadnia az új adót, de mind az adókulcs mértékét, mind a plusz bevétel felhasználási módját tekintve egységesen kell fellépni.
A globális szén-dioxid kibocsátás tendenciáit tekintve nem kérdés, hogy előbb-utóbb komolyan terítékre kerül az adó kérdése, mint ahogyan az sem, hogy a részleteket illetően nagyon nem lesz egyszerű egyezségre jutni amerikaiak, kínaiak és svédek között.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Tényleg olcsóbban ehetünk?
Kátyúk Magyarországa
Az is baj, ha minden olcsóbb lesz?
A gatyánk is rámegy a demokráciára?
Miért szenvednek a magyar cégek?