Részben az agrárágazat helyzetének javítása érdekében, részben a rendkívül aszályos nyár árnövelő hatásának tompítására ötletként ismét felmerült az (alapvető) élelmiszerek áfájának csökkentése.
A forgalmi adó 18 illetve 27 százalékról 5 százalékra mérséklődne, ami a költségvetésnek mintegy 240 milliárd forintos kiesést jelentene, ugyanakkor jelentősen csökkentené az élelmiszerek árát, ami a gazdaság számos szereplőjének komoly enyhítést jelentene. Kérdés, hogy kik járnak jól, illetve rosszul a változtatással. Az adóváltoztatás alapvetően négy gazdasági csoportot érintene, az államot, az élelmiszertermelőket, a kereskedőket és a fogyasztókat. (Bővebben lásd "Élelmiszer-ÁFA: kinek segít a kisebb kulcs? " című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Az élelmiszertermelők és kereskedők csakis nyerhetnek az adóváltoztatással, az alacsonyabb áfa ugyanis egyrészt csökkenő árakat eredményezhet, ami felpörgetheti a forgalmat, másrészt beindulhat az agrárium kifehéredése, és az áfa-csalások visszaszorulása. Érdemes ugyanakkor szem előtt tartani, hogy az erős pozícióban lévő nagy kereskedelmi láncok vélhetően „lenyelnék” az áfacsökkentés pozitív hatásainak egy részét, ami semmiképp sem tekinthető gazdaságpolitikai célnak.
Az igazi nyertes ugyanakkor a fogyasztó lehet, akinek kiadásait nagy részben – átlagosan mintegy 20 százalékos mértékig – az élelmiszerek teszik ki. Ilyen módon az élelmiszerek árcsökkenése azonnali és jelentős jólétnövekedést okozna, arról nem is beszélve, hogy a szegényebb társadalmi rétegek jövedelmük még nagyobb hányadát költik élelmiszerekre, azaz számukra az áfacsökkentés igen komoly segítséget jelentene.
Természetesen olyan nincs, hogy egy adócsökkentéssel mindenki nyerjen, a nagy vesztes – a már említett áfacsalókon kívül - kezdetben természetesen az állam lenne, aki jelentős bevételtől esne el. Hosszabb távon ugyanakkor az állam is profitálhatna, fehéredhet ugyanis a gazdaság, ezáltal növekedhetnek az adóbevételek, átláthatóbbá válnának a versenyfeltételek, erősödne az élelmiszer és kiskereskedelmi ágazat és emelkedhetne az alacsonyabb jövedelmű társadalmi rétegek jóléte.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Kátyúk Magyarországa
Az is baj, ha minden olcsóbb lesz?
A gatyánk is rámegy a demokráciára?
Miért szenvednek a magyar cégek?
Kaszálnak a bűnözők
Német népszavazás az EU-ról?
Tényleg olcsóbban ehetünk?
2012.09.06. 20:43 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.