Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Fogyókúra adóval, bírsággal

2012.09.11. 14:11 Pénzügyi Szemle

Nem kell félni a chips-adótól, máshol sokkal durvábban lépnek fel a túlsúlyosakkal és elhízással szemben.

Japánban van a legkevesebb elhízott ember, így érdemes megnézni, hogyan csinálják. Hát többek között masszív állami beavatkozással. Mi a titkuk? Noah Smith, a The Atlantic publicistája szerint három tényezőt kell figyelembe venni:

-         a japán konyha egészséges, sok halat, zöldséget és rizst esznek;

-         a japán városok úgy vannak kialakítva, hogy sokat kell gyalogolni;

-         a japán paternalizmus jegyében a kormány aktív szerepet vállal annak érdekében, hogy a japánok ne hízzanak el.

Közpolitikai szempontból ez utóbbinak van jelentősége. Japánban 2008-ban elfogadtak egy olyan törvényt, ami egy amerikai, vagy akár egy európai számára is extrém beavatkozást jelentene a magánéletbe és sértené a személyi szabadságot. Eszerint a túlsúlyos japánoknak kötelező diétás foglalkozásokra járni, és amennyiben nem teszik, jön a bírság – na de nem a mulasztó polgárnak, hanem az őt foglalkoztató cégnek, illetve az illetékes önkormányzatnak címezve. A túl sok túlsúlyost alkalmazó cégeknek amúgy is bírsággal kell számolnia.

Az állami beavatkozástól tartók számára túl radikális a japán megoldás, de az kétségtelen, hogy hatásos. Noah Smith szavaival: Japánnak sikerült elkerülnie a lakosság tömeges elhízását, Amerikának pedig nem. Mindez arra utal, hogy talán érdemes elgondolkodni azon, miképp lehetne javítani az egészségügyi állapotunkon anélkül, hogy feladnánk a személyes szabadsággal kapcsolatos elveinket és meggyőződésünket.

Az egészséges élet elősegítésével kapcsolatban vannak pozitív példák. Ilyen az élelmiszerek felcímkézésének kötelme, amelyből ki kellene derülnie, mely élelmiszer mit tartalmaz, és milyen veszélyeket rejt, de ilyen a cukor, a zsír és egyéb káros anyagok megadóztatása (mint a Magyarországon épp most bevezetett chips-adó). Ide tartozik a megfelelő oktatás, a „zabálás” és a túlfogyasztás kultúrájának visszaszorítása, vagyis annak tudatosítása, hogy nem addig kell fogyasztani, amíg még fér belénk, hanem addig, amikor már nem vagyunk éhesek.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Adókerülő francia celebek

Tényleg olcsóbban ehetünk?

Kátyúk Magyarországa

Az is baj, ha minden olcsóbb lesz?

A gatyánk is rámegy a demokráciára?


Miért szenvednek a magyar cégek?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr925365158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása