Az Európai Központi Bank a krízis első éveiben viszonylag könnyű helyzetben volt, az eurózóna válsága ugyanis elsősorban adósságválság volt, amire nyugodtan mondhatta: a költségvetés és államadósság problémáit oldják meg az egyes államok.
Mostanra azonban a hullámok elérték a jegybank felségterületét is, a válság ugyanis már az eurózóna pénzügyi rendszerét veszélyezteti, amely fölött ugyanakkor maga az EKB őrködik. Most már nem lehet meghúzódni a „hátsó ülésen”, a recsegő-ropogó állampapírpiaccal és pénzügyi rendszerrel valamit kezdeni kell, különben hamarosan nem lesz sem euró, sem eurózóna, amit meg lehetne védeni. (Bővebben lásd "Most már az EKB sem ülhet tétlenül" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Az ugyanis nem működhet, hogy az egyik állam, vagy az adott állam bankjai nulla százalékos kamat mellett kap hitelt, miközben a másik 4-5-6 százalékon. Így nem működhet a rendszer, itt valamit tennie kell a jegybanknak, ez már nem az egyes tagállamok feladata.
Mario Draghi EKB-elnök a jegybank legutóbbi ülésén – augusztus 2-án, csütörtökön - egy héten belül már másodjára ígérte meg, hogy a központi bank minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az eurózóna pénzügyi rendszere stabilan működjön. Érdekes módon a befektetők első reakciója negatív volt – a tőzsdék zuhantak, az euró gyengült -, ami nem is csoda, hiszen konkrétumok helyett ismét csak egy ígéretet kaptak.
A bizalom azonban hamar visszatért, az általános nézet ugyanis az, hogy ha az EKB minden tőle telhetőt megtesz az euró védelmében, akkor a zóna egyben tartható. A befektetők tehát egyelőre bíznak az Európai Központi Bankban, melynek vezetése – mondhatnánk, hogy végre valahára – elismerte, hogy jegybanki segítség nélkül nincs kiút a válságból.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Mintha OTP-t venne a magyar állam
Fizessenek többet a gazdagok?
Még megszorítást, még inflációt!
Ami nélkül nincs magyar euró
Chuck Norris mentheti meg az eurót
Méregdrága a svájci frank
Csakis így menthető meg az euró
2012.08.10. 18:19 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.